Na Bałtyku powstanie pierwsza pływająca turbina wiatrowa

Na Bałtyku powstanie pierwsza pływająca turbina wiatrowa
Pływająca elektrownia wiatrowa WindPlus. Foto: Principle Power

{więcej}Drezdeńska firma GICON Group umieści na Bałtyku pierwszą pływającą elektrownię wiatrową. Projekt otrzymał dofinansowanie z UE, a także od władz krajowych Maklemburgii-Pomorza Przedniego. 

Pilotażowa instalacja będzie zlokalizowana w pobliżu nadbałtyckiego miasta Stralsund, w pobliżu planowanej morskiej farmy wiatrowej Baltic 1. 

Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 5,25 mln euro. Udział w finansowaniu projektu będzie mieć też rząd landu Maklemburgii-Pomorza Przedniego. Całkowita wartość projektu wyniesie ok. 18 mln euro. 

REKLAMA

Budowę pływającej elektrowni wiatrowej zaplanowano na lipiec tego roku. Testy potrwają do połowy 2015 r. Pływająca turbina wiatrowa będzie połączona z dnem morskim za pomocą stalowych kabli. 

Niemcy stopniowo uruchamiają swoje pierwsze morskie farmy wiatrowe. Ich realizacja napotyka jednak spore problemy techniczne – m.in. z podłączeniem morskich wiatraków do lądowej sieci energetycznej. W efekcie opóźnień w uruchamianiu farm wiatrowych na morzu rośnie koszt tego typu inwestycji. 

REKLAMA

W ramach ostatnich zmian w niemieckim systemie wsparcia dla OZE, rząd kanclerz Angeli Merkel obniżył docelowy planowany potencjał morskich elektrowni wiatrowych z 10 GW do 6,5 GW do roku 2020 i z 25 GW do 15 GW do roku 2030. Ograniczono też wysokość dopłat, a sprzedaż energii z morskich farm wiatrowych ma się odbywać w większym stopniu na zasadach rynkowych. 

Pierwsi Portugalczycy z EDP

Projekt budowy pływającej morskiej elektrowni wiatrowej realizuje też portugalski koncern energetyczny EDP. Elektrownia wiatrowa o nazwie WindPlus była testowana u wybrzeży Portugalii.

Testy pływającej elektrowni wiatrowej okazały się sukcesem, a w okresie półrocznym morska elektrownia wiatrowa o mocy 2 MW, którą dla EDP dostarczył duński Vestas, wyprodukowała 1,7 GWh energii. Jej budowa i montaż kosztowały 20 mln euro. 

Portugalczycy otrzymali pod koniec 2012 r. unijne dofinansowanie na realizację na Atlantyku projektu morskiej farmy wiatrowej o mocy 27 MW złożonej z pływających elektrowni wiatrowych. Obok EDP i Vestas, w projekcie biorą udział także: hiszpański Repsol, amerykański Principle Power oraz portugalskie firmy InovCapital i A. Silva Matos. 

gramwzielone.pl