Francuski rząd chce przejąć wiatrowy biznes Alstoma

Francuski rząd chce przejąć wiatrowy biznes Alstoma
francois, flickr cc-by

{więcej}Jak donoszą media we Francji, rząd tego kraju zamierza połączyć oddziały produkujące morskie elektrownie wiatrowe, które należą od francuskich potentatów – Alstoma i Arevy. To odpowiedź Paryża na plany przejęcia firmy Alstom przez GE lub Siemensa. 

Wartą 13 mld dolarów ofertę przejęcia Alstoma złożył kilka tygodni temu amerykański General Electric. Po złożeniu konkurencyjnej oferty przez Siemensa wycenionej na 14,5 mld dolarów, Amerykanie podbili cenę do 17 mld dolarów. Powodem zainteresowania się Siemensa przejęciem francuskiej firmy jest w dużej mierze chęć podtrzymania dominacji Niemców na rynku producentów morskich elektrowni wiatrowych. W przypadku przejęcia firmy Alstom przez GE Amerykanie mogliby zagrozić pozycji Siemensa na rynku offshore. 

REKLAMA

Tymczasem, jak podał francuski dziennik „Les Echos” powołując się na źródła we francuskim rządzie, w przypadku przejęcia Alstoma przez GE, Paryż chce wyłączyć z tej transakcji wiatrowy biznes Alstoma i połączyć go z drugim francuskim producentem morskich elektrowni wiatrowych – państwową Arevą – tworząc w ten sposób francuskiego potentata w produkcji morskich elektrowni wiatrowych. 

REKLAMA

Alstom i Areva są beneficjentami wdrażanego we Francji systemu wsparcia dla morskich farm wiatrowych, dzięki któremu oba koncerny zyskają kontrakty na dostawę kilku GW morskich elektrowni wiatrowych. Francuski rząd do 2020 roku chce, aby na francuskich wodach terytorialnych działało ok. 6 GW morskich wiatraków. Jak pokazują wyniki dotychczasowych aukcji dla offshore we Francji, korzystają na nich wyłącznie firmy z Francji. 

gramwzielone.pl