ZE PAK i Orsted wnioskują o lokalizacje dla farm wiatrowych na Bałtyku

ZE PAK i Orsted wnioskują o lokalizacje dla farm wiatrowych na Bałtyku
Orsted

Kontrolowana przez Zygmunta Solorza grupa energetyczna ZE PAK oraz duński koncern energetyczny Orsted, będący globalnym liderem w budowie morskich farm wiatrowych, złożyły pierwsze wnioski o przyznanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Obie firmy zapowiadają złożenie również kolejnych wniosków.  

Pierwsze wnioski złożone przez ZE PAK i Ørsted dotyczą obszarów oznaczonych jako 60.E.3 oraz 43.E.1., które zajmują odpowiednio 143km2 i 118km2 powierzchni. O lokalizacje partnerzy starają się wspólnie – jako spółki joint venture z 50-proc. udziałem każdej ze stron. Konsorcjum wystąpi o przyznanie kilku obszarów morskich pod farmy wiatrowe. 

Dla ZE PAK złożenie wniosków o lokalizacje dla morskich farm wiatrowych to pierwsza aktywność w obszarze offshore. Grupa energetyczna, która w przeszłości bazowała na produkcji energii z węgla, wchodzi w proces transformacji energetycznej, której elementami ma być produkcja energii z wiatru, słońca i biomasy, a także rozwój przedsięwzięć związanych z wodorem.

REKLAMA

– Nasz wspólny projekt zakłada szybkie i skuteczne wybudowanie farm wiatrowych na morzu. Gdy otrzymamy pozwolenie na lokalizację, będziemy produkować i dostarczać mieszkańcom Polski tanią i czystą energię. Uzyskanie pozwolenia lokalizacyjnego i budowa farm na Bałtyku jest jednym z kluczowych elementów naszej transformacji. Wiatr jest naszym narodowym dobrem, a na Bałtyku mamy jego nieograniczone zasoby. Wykorzystanie tego potencjału jest m.in. jednym z najlepszych sposobów na uniezależnienie się Polski od importu surowców energetycznych, w tym tych ze Wschodu – mówi Piotr Woźny, prezes zarządu ZE PAK.

– ZE PAK i Orsted grają drużynowo. Bazując na połączeniu doświadczeń lokalnych i globalnych, chcemy zbudować dużą skalę produkcji czystej energii z bałtyckiego wiatru, by wspierać zieloną transformację Polski, która obejmuje przejście ZE PAK z paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii do 2030 roku.

– Dzięki rozszerzeniu skali prowadzonej działalności w Polsce, będziemy mogli jeszcze mocniej zaangażować się w rozwój polskiej gospodarki m.in. poprzez realizację inwestycji infrastrukturalnych, tworzenie nowych miejsc pracy, a także szkolenie górników jako część wykwalifikowanej siły roboczej, która będzie kluczem do napędzania transformacji energetycznej – mówi Rasmus Errboe, starszy wiceprezes Orsted i szef Europy Kontynentalnej w Orsted.

Wśród wspólnych inicjatyw ZE PAK i Orsted jest utworzenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Wielkopolski Wschodniej z budżetem w wysokości 10 mln euro – ok. 50 mln zł. Pieniądze pójdą m.in. na rozwój miejsc pracy w regionie szczególnie narażonym na ekonomiczne i społeczne skutki wycofywania węgla, a także na edukację i rozwój zielonych innowacji.

REKLAMA

– Budowa farm wiatrowych jest jedynym z filarów zielonej transformacji i ZE PAK i całej Polski. Prąd wytwarzany przez jedną turbinę (12 MW) może zasilić średnio w ciągu roku ponad 23 tysiące polskich domów. A jedna farma wiatrowa to nawet kilkadziesiąt turbin. Co więcej, dzięki pracy jednej turbiny unikamy ponad 50 tys. ton emisji gazów cieplarnianych rocznie. Dzięki produkcji z farmy wiatrowej o mocy 1 GW zmniejszymy emisję o ponad 3 miliony ton rocznie – to tyle, ile emituje 1,5 miliona samochodów – dodaje Piotr Woźny, prezes zarządu ZE PAK.

ZE PAK i Orsted wystąpiły o pozyskanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę farm wiatrowych w ramach drugiej fazy rozwoju rynku, gdzie polski rząd ma rozdzielić 11 lokalizacji o łącznej szacowanej mocy ok. 11 GW. Sukces w tym postępowaniu administracyjnym otworzy firmom drogę do wzięcia udziału w planowanych w 2025 i 2027 roku aukcjach na wsparcie w postaci kontraktu różnicowego.

Wcześniej Orsted powinien wybudować w polskiej części Morza Bałtyckiego ogromne farmy wiatrowe w ramach joint venture 50/50 z PGE.

Orsted i PGE realizują projekt Baltica o mocy 2,5 GW, który zostanie zrealizowany w dwóch fazach Baltica 2 i Baltica 3. Farma wiatrowa Baltica ma produkować energię w ilości wystarczającej do pokrycia zapotrzebowania 4 mln polskich gospodarstw domowych.

W zależności od ostatecznych decyzji inwestycyjnych pierwszy etap inwestycji Baltica 3 o mocy do 1 GW ma zacząć produkcję energii około 2026 r., zaś drugi – Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW – około 2027 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.