Dania oferuje Polsce wsparcie w zakresie energetyki wiatrowej

Dania oferuje Polsce wsparcie w zakresie energetyki wiatrowej
BARD_BO1_11

{więcej}W środę, podczas odbywającego się w Szczecinie forum energetycznego, duńska minister środowiska Kristen Brosbol mówiła m.in. o energetyce wiatrowej oraz wsparciu, jakie w tym zakresie oferuje zarówno duński rząd jak i duńskie firmy. Gościem forum energetycznego był również następca tronu Danii książę Fryderyk. 

REKLAMA

Szefowa duńskiego resortu środowiska mówiła, że Polska korzystając z wiedzy i wsparcia duńskich ekspertów od energetyki wiatrowej może dużo na tym skorzystać. – Jesteśmy otwarci na partnerstwo z firmami z Polski. Podstawą duńskiego podejścia do kwestii energetyki wiatrowej jest efektywna działalność, jeśli chodzi o koszty i wysoka jakość – mówiła duńska minister środowiska, Kristen Brosbol (za PAP).
 
Pani minister mówiła także o doświadczeniu jakie posiada jej kraj w obszarze energetyki wiatrowej.
 
– Mamy 25 tys. bardzo dobrze wykształconych specjalistów w tej branży, a także mnóstwo bardzo dobrze przygotowanych duńskich i zagranicznych firm. Wiele duńskich uniwersytetów współpracuje z tą branżą, współpracujemy także z najlepszymi producentami turbin na świecie. Mamy niskie ryzyko inwestycji i duże wsparcie programowe rządu – podkreślała Kristen Brosbol 
(za PAP).
 
Dania jest prawdziwą potęgą jeśli chodzi o pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł energii. Tamtejsi eksperci szacują, że już za kilka lat z OZE kraj ten będzie pozyskiwać 10 mln MWh. Podstawą energetyki odnawialnej w Danii jest energetyka wiatrowa. Duńczycy nie tylko produkują energię z wiatru, ale także posiadają silny przemysł specjalizujący się w produkcji elektrowni wiatrowych. Udział energetyki wiatrowej w produkcji energii w Danii wyniósł w 2013 r. 54,8%. 
 
Szczecin był ostatnim miastem trzydniowej wizyty 
w Polsce duńskiej pary książęcej, księcia Fryderyka i księżnej Marii Elżbiety. Wcześniej książę Fryderyk spotkał się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz uczestniczył w debacie w Ministerstwie Gospodarki poświęconej m.in. efektywności energetycznej.
 
Czytaj więcej na ten temat: J. Piechociński: efektywność energetyczna drogą do rozwoju kraju

gramwzielone.pl/za PAP

REKLAMA