Siemens Energy chce wykupić akcje SGRE za 4 mld euro

Siemens Energy chce wykupić akcje SGRE za 4 mld euro
fot. Siemens Gamesa

Spółka energetyczna Siemens Energy AG ogłosiła plan nabycia blisko 33 proc. udziałów w Siemens Gamesa Renewable Energy SA. Powodem ma być pogarszająca się sytuacja finansowa hiszpańsko-niemieckiego producenta turbin wiatrowych.

Dokładnie 32,9 proc. akcji w Siemens Gamesa Renewable Energy SA (SGRE) zamierza wykupić Siemens Energy. Po sfinalizowaniu transakcji – co ma nastąpić w drugiej połowie br. – niemiecka spółka chce wycofać SGRE z hiszpańskiej giełdy.

Siemens Energy miał zaoferować zakup wszystkich akcji, których jeszcze nie posiada w SGRE, w cenie 18,05 euro za akcję, co o 27,7 proc. przewyższało ostatnią cenę akcji SGRE z 17 maja br. (14,13 euro).

REKLAMA

Łączna wartość transakcji miałaby wynieść około 4,04 mld euro. 

Akwizycja na ratunek  

Jedną z przyczyn przejęcia Siemens Gamesa ma być pogarszająca się sytuacja hiszpańsko-niemieckiej spółki. Siemens Energy informuje, że transakcja mieści się w jego długoterminowej strategii rozwoju. Integracja ma pomóc w ustabilizowaniu działalności i wykorzystaniu potencjału SGRE.

Pełna integracja SGRE jest krokiem milowym dla pozycji Siemens Energy jako siły napędowej transformacji energetycznej, która rozwiązania oparte na paliwach kopalnych zmienia na rozwiązania wykorzystujące zrównoważoną energię – powiedział Joe Kaeser, przewodniczący Rady Nadzorczej Siemens Energy AG.

Niezwykle ważne jest, aby jak najszybciej zatrzymać pogarszającą się sytuację w SGRE i szybko rozpocząć proces zmiany pozycji firmy – podkreślił.

Synergia kosztów

REKLAMA

Jak szacuje Siemens Energy, połączona grupa kapitałowa może zanotować korzyści z synergii kosztów na poziomie około 300 mln euro w ciągu trzech lat. Wpłynie na to przede wszystkim połączenie działań badawczo-rozwojowych, łańcucha dostaw i logistyki.

Do redukcji kosztów przyczynią się też zmiany administracyjne, co zapewne oznacza likwidację części miejsc pracy. W Polsce już na początku tego roku Siemens Gamesa zwolnił około 60 osób – techników serwisu, planistów oraz specjalistów ds. administracji i logistyki. Swoją decyzję firma tłumaczyła stratami generowanymi przez dział serwisu turbin.

Finansowanie wykupu akcji SGRE przez Siemens Energy zagwarantowały Bank of America i J.P. Morgan. Niemiecki koncern ma wyłożyć do 2,5 mld euro z kapitału własnego lub instrumentów kapitałopodobnych, pozostała część transakcji sfinansowana będzie z długu i środków pieniężnych.

Słaby pierwszy kwartał

W pierwszych trzech miesiącach br. Siemens Gamesa osiągnął przychody na poziomie 2,177 mld euro, co oznaczało spadek o 7 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku. W tym samym czasie firma zanotowała stratę netto w wysokości 377 mln euro.

Odkąd 1 marca objąłem stanowisko prezesa spółki, ciężko pracujemy nad zidentyfikowaniem przyczyn słabych wyników – komentował Jochen Eickholt, dyrektor generalny Siemens Gamesa. – Jestem przekonany do długoterminowej wizji firmy i naszej kluczowej roli w rozwiązywaniu problemów klimatycznych i zapewnianiu niezależności energetycznej.

Firma wśród przyczyn słabych wyników finansowych wskazywała zakłócenia w łańcuchu dostaw i problemy z uruchomieniem platformy Siemens Gamesa 5.X.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.