OX2 zbuduje wielką farmę wiatrową na Bałtyku

OX2 zbuduje wielką farmę wiatrową na Bałtyku
fot. Mary Ray/Unsplash

Szwedzki deweloper odnawialnych źródeł energii OX2 rozszerza współpracę z funduszem Alandsbanken Fondbolag w celu realizacji wielkoskalowego projektu morskiej farmy wiatrowej. Planowane projekty Noatun South i Noatun North mogą dostarczać nawet 40 TWh energii elektrycznej rocznie.

W listopadzie ubiegłego roku OX2 i Alandsbanken Fondbolag podpisały umowę o współpracy w ramach budowy farmy wiatrowej Noatun North. Będzie to ogromna morska farma wiatrowa położona na północ od Wysp Alandzkich. W jej skład wejdzie 360 turbin wiatrowych, które mają wytwarzać 20 TWh energii elektrycznej rocznie.

Teraz OX2 i Alandsbanken Fondbolag rozszerzają zakres współpracy. Chcą realizować kolejną olbrzymią inwestycję wiatrową – Noatun South, zlokalizowaną w kierunku południowym od Wysp Alandzkich. Ona również docelowo produkować ma 20 TWh energii w skali roku.

REKLAMA

Oprócz postawienia morskich farm wiatrowych w strefie Morza Alandzkiego projekt Noatun przewiduje wprowadzenie rozwiązania sieciowego umożliwiającego dystrybucję energii elektrycznej na Wyspy Alandzkie oraz do Szwecji, Finlandii i Estonii.

Na razie projekt Noatun North jest na wczesnym etapie rozwoju. Za budowę obu inwestycji odpowiadać ma spółka będąca współwłasnością obu kontrahentów. OX2 jest deweloperem projektu, a Alandsbanken Fondbolag – jego współwłaścicielem do czasu zakończenia inwestycji. Firmy chcą dać inwestorom i społeczeństwu możliwość finansowego wsparcia projektu za pośrednictwem funduszy. Obecnie czekają na odpowiednie pozwolenia rządu Wysp Alandzkich.

Inwestycje na Bałtyku

OX2 wystąpił również o decyzję środowiskową dla projektu innej wielkoskalowej farmy wiatrowej na Bałtyku – o docelowej mocy nawet 5,5 GW. Inwestycja o nazwie Aurora ma być realizowana na Morzu Bałtyckim w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

Jeśli dojdzie do realizacji planów, powstanie nawet 370 elektrowni wiatrowych o maksymalnej wysokości 370 metrów. Inwestycja zlokalizowana będzie około 20 km na południe od wyspy Gotlandia.

Jak szacuje szwedzki deweloper, farma wiatrowa Aurora może docelowo wytwarzać około 24 TWh energii elektrycznej rocznie.

REKLAMA

Inwestycje OX2 w Polsce

W Polsce OX2 dotychczas rozwijał głównie lądowe farmy wiatrowe. Pierwsza została uruchomiona pod koniec ubiegłego roku – to farma wiatrowa Żary o mocy 21 MW, składająca się z siedmiu turbin wiatrowych. Według szacunków wyprodukują one łącznie 66 GWh energii elektrycznej rocznie.

Farma wiatrowa w Żarach została sprzedana funduszowi MEAG Munich Ergo Asset Management GmbH (MEAG), zgodnie z modelem biznesowym szwedzkiego dewelopera (rozwój inwestycji i ich sprzedaż po doprowadzeniu projektu do końca).

W grudniowych aukcjach Urzędu Regulacji Energetyki OX2 uzyskał wsparcie dla projektów farm wiatrowych o łącznej mocy prawie 120 MW i farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 28 MW.

W naszym kraju szwedzka grupa przygotowuje także projekty ogromnych farm PV, a ponadto przymierza się do udziału w postępowaniach mających na celu uruchomienie inwestycji w farmy wiatrowe w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Więcej o działalności i planach OX2 na polskim rynku energii odnawialnej w rozmowie Gramwzielone.pl z Katarzyną Suchcicką, dyrektor generalną OX2 w Polsce: OX2 patrzy na polski Bałtyk i nie traci wiary w wiatr na lądzie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.