Spółka współpracująca z Łukoilem kupi projekt farmy wiatrowej w Polsce

Spółka współpracująca z Łukoilem kupi projekt farmy wiatrowej w Polsce
REpower press

{więcej}Reuters poinformował, że włoska spółka ERG Renew kupi zlokalizowany w Polsce projekt farmy wiatrowej EW Orneta 2. 

ERG poinformował, że na przejęcie projektu farmy wiatrowej EW Orneta 2 wyda ok. 65 mln euro. Reuters dodaje, że spółka celowa EW Orneta ma pozwolenia na budowę w sumie 42 MW elektrowni wiatrowych. 

ERG Renew w ramach joint venture z rosyjskim Łukoilem realizowała m.in. projekty farm wiatrowych w Bułgarii – m.in. farmę wiatrową Topolog Dorobantu, oraz w Rumunii, gdzie włosko-rosyjska spółka LUKERG Renew budowała farmę wiatrową Tulcea o mocy 72 MW z możliwością rozbudowy o 12 MW. 

REKLAMA
REKLAMA

W marcu br. Łukoil zapowiedział jednak wycofanie się z tych projektów i realizację farmy wiatrowej o mocy 10 MW, która miałaby powstać w Kaliningradzie, a także realizację kolejnych projektów na terenie Federacji Rosyjskiej, która wprowadziła system wsparcia dla OZE w postaci aukcji.

Jako powód decyzji o wycofaniu się z rumuńskiego i bułgarskiego rynku wiatrowego Rosjanie podali pogorszenie się warunków do inwestowania, po tym jak wsparcie dla OZE ograniczyły rumuński i bułgarski rząd. 

W Rumunii Łukoil posiada farmę wiatrową Gebelesis, której moc wynosi 70 MW i która składa się z 35 elektrowni wiatrowych Vestas V90-2.0 MW, a w Bułgarii – farmę wiatrową Hrabrovo o mocy 14 MW złożoną z siedmiu turbin V90-2.0 MW. Oba projekty Rosjanie kupili za ok. 127 mln euro. 

gramwzielone.pl