Siemens z gigantycznym kontraktem na morskie wiatraki

Siemens z gigantycznym kontraktem na morskie wiatraki
siemens press

{więcej}Siemens umocni swoją pozycję globalnego lidera w produkcji morskich elektrowni wiatrowych. Niemiecka firma zdobyła kontrakt na dostawę morskich elektrowni wiatrowych, które powstaną u wybrzeży Holandii. 

Warte 1,5 mld euro zamówienie dotyczy dostawy 150 morskich wiatraków, każdy o mocy 4 MW, dla morskiej farmy wiatrowej Gemini, która powstanie w odległości 85 km od holenderskiego miasta Groningen. Umowa dotyczy także usług serwisowania w okresie 15-letnim – m.in. za pośrednictwem pracującego wyłącznie dla tej inwestycji statku i helikoptera.

Elektrownie wiatrowe na farmie wiatrowej Gemini mają zacząć pracę na początku 2017 roku. Wyprodukowana energia będzie sprzedawana przez holenderskiego operatora Delta. 

REKLAMA
REKLAMA

Całkowity koszt inwestycji szacuje się na 2,8 mld euro. Finansowanie w wysokości 587 mln euro dostarczy Europejski Bank Inwestycyjny. Oprócz niego finansowanie dostarczą też banki z Holandii, Niemiec, Francji, Kanady i Japonii. W sumie kredytowanie zapewni 12 banków, a kredyty ubezpieczy niemiecki Euler Hermes, belgijski Ducroire-Delcredere SA i duński Eksport Kredit Fonden.

Markus Tacke, szef działu wiatrowego w Siemensie, komentując plany Siemensa w branży offshore, powiedział, że do 2020 r. koszt produkcji energii z morskich farm wiatrowych powinien spaść poniżej 0,1 €/kWh. W ubiegłym roku niemieckie stowarzyszenie branży offshore Stiftung Offshore-Windenergie oszacowało, że do 2023 r. koszt produkcji energii z morskich elektrowni wiatrowych powinien spaść o prawie 40%, przy założeniu, że wynosił on wówczas 0,13-0,14 €/kWh. 

gramwzielone.pl