Ruszyła farma wiatrowa w województwie wielkopolskim

Ruszyła farma wiatrowa w województwie wielkopolskim
fot. Andreas Senftleben/Pixabay

Firma Eurowind Energy uruchomiła farmę wiatrową o mocy 8 MW, która powstała w wielkopolskiej gminie Chodzież. Instalacja należy do pakietu 13 farm wiatrowych z wygranych przez Eurowind aukcji Urzędu Regulacji Energetyki, które odbyły się w latach 2019 i 2020.

Farmy wiatrowe Eurowind Energy realizowane w ramach wygranych aukcji URE z lat 2019 i 2020 powstają w czterech województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i lubelskim. Na całe portfolio projektów złoży się 113 turbin o łącznej mocy 214 MW.

Jak podaje Eurowind, obecnie pozwolenie na użytkowanie uzyskało już pięć farm (54 turbiny) i trwa pozyskiwanie koncesji na sprzedaż energii. Pozostałe budowy mają się zakończyć w 2023 roku.

REKLAMA

Ostatnie trzy lata dla Eurowind Energy były bardzo pracowite. Równolegle prowadziliśmy prace w 13 lokalizacjach, budując farmy wiatrowe o łącznej mocy 214 MW. Do końca przyszłego roku planujemy zakończyć budowy i oddać do użytkowania całe portfolio projektów, które wygrały aukcje w 2019 i 2020 roku – mówi Małgorzata Szambelańczyk, prezes zarządu Eurowind Energy.

Wszystkie projekty Eurowind zrealizował we współpracy z firmą Windbud. Odpowiadała ona za zdobycie pozwoleń na budowę dla większości projektów oraz prace przy zabezpieczeniu gruntów niezbędnym do transportu turbin.

REKLAMA

Farma wiatrowa w lesie

Eurowind Energy to duński deweloper odnawialnych źródeł energii działający w Polsce od 2011 roku. Oprócz dużego portfela inwestycji w fazie budowlanej ma także projekty na etapie planów zagospodarowania przestrzennego o łącznej mocy ponad 1 GW. Planuje realizację wspólnie z Lasami Państwowymi pilotażowego projektu wykorzystującego technologię wiatrową na terenach leśnych.

W zeszłym miesiącu duńska firma ogłosiła ciekawy projekt – plan uruchomienia pięciu dużych centrów energetycznych na lądzie, integrujących fotowoltaikę, energię z wiatru, magazyny energii i produkcję wodoru. Łączna moc instalacji osiągnąć ma około 2,5 GW. Więcej na te temat w artykule Duńczycy zbudują ogromne hybrydowe elektrownie OZE.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.