RWE już wykorzystuje łopaty wiatrowe z materiałów w pełni recyklingowanych

RWE już wykorzystuje łopaty wiatrowe z materiałów w pełni recyklingowanych
fot. RWE

Na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi o mocy 342 MW zostały już zainstalowane wszystkie turbiny. Niemiecki koncern energetyczny wykorzystuje pierwsze na świecie łopaty wirnika w pełni nadające się do recyklingu. Ich producentem jest Siemens Gamesa.

Należąca do koncernu RWE morska farma wiatrowa (MFW) Kaskai zlokalizowana jest u wybrzeży Niemiec, około 35 km na północ od wyspy Heligoland. Wykorzystuje turbiny Siemens Gamesa o jednostkowej mocy ponad 8 MW i średnicy łopat wirnika 167 m.

Wraz z firmami partnerskimi nasz zespół wytrwale dążył do zainstalowania turbin na naszej szóstej farmie wiatrowej u wybrzeży Niemiec. Od lipca u wybrzeży wyspy Helgoland udało się zainstalować łącznie 38 turbin wiatrowych – powiedział Sven Utermöhlen, CEO Wind Offshore w RWE Renewables.

REKLAMA

Na MFW Kaskasi zainstalowane zostały wszystkie turbiny wiatrowe i ponad 2/3 z nich dostarcza już ekologiczny prąd do sieci.  Cała farma wiatrowa ma zostać uruchomiona do końca tego roku – wtedy Kaskasi ma być w stanie dostarczyć wolumen zielonej energii elektrycznej odpowiadający zapotrzebowaniu ponad 400 tys. gospodarstw domowych rocznie.  

Turbiny do recyklingu

RWE zastosował na MFW Kaskai pierwsze na świecie łopaty wirnika zbudowane w materiałów w pełni nadających się do odzysku. Wyprodukował je koncern Siemens Gamesa, któremu udało się pokonać problemy związane z recyklingiem łopat wirnika.

Materiały kompozytowe łopat wirnika bazują na żywicy, co utrudnia ich oddzielenie po wycofaniu z eksploatacji. Siemens Gamesa zastosował w swojej łopacie RecycableBlade innowacyjną żywicę, która jako pierwsza na świecie ma umożliwić oddzielenie od siebie materiałów składowych dzięki specjalnej strukturze chemicznej. W procesie separacji mają być zachowane właściwości materiałów, dzięki czemu będzie można je ponownie wykorzystać w innych zastosowaniach, np. w przemyśle motoryzacyjnym lub w dobrach konsumpcyjnych (walizki, obudowy płaskich ekranów).

REKLAMA

Aktywność RWE w energetyce wiatrowej

Kaskasi jest szóstą morską farmą wiatrową RWE u wybrzeży Niemiec; cztery kolejne są w fazie rozwoju.

RWE zamierza do 2030 roku zwiększyć swoją globalną moc w morskiej energetyce wiatrowej z obecnych 3 GW do 8 GW. W tym czasie koncern planuje zainwestować w sektor zielonej energii w samych Niemczech nawet 15 mld euro brutto, a na całym świecie firma – łącznie ponad 50 mld euro brutto.

Niemiecki koncern realizuje także inwestycje w polskiej części Morza Bałtyckiego. Przygotowuje się do budowy swojej pierwszej farmy wiatrowej, która powinna zacząć produkować energię za kilka lat. Ubiega się też o pozwolenie lokalizacyjne, które umożliwi postawienie kolejnych elektrowni wiatrowych na polskim Bałtyku – w obszarze 53.E1, położonym około 75 km od linii brzegowej, na wysokości Ustki. Więcej na ten temat w artykule: RWE planuje kolejne inwestycje na polskim Bałtyku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.