Unijna dotacja na kolejną farmę wiatrową na Dolnym Śląsku

Unijna dotacja na kolejną farmę wiatrową na Dolnym Śląsku
REpower press

{więcej}Dzisiaj w Ministerstwie Gospodarki podpisano umowę o dofinansowanie projektu o nazwie „Budowa farmy wiatrowej Koźmin o mocy 24 MW (woj. dolnośląskie)” realizowanego w ramach działania 9.4, „Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych” priorytetu IX, „Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007 – 2013.

Jak podaje resort gospodarki, dofinansowany projekt polega na budowie farmy wiatrowej składającej się z 12 turbin, każda o mocy 2 MW, i przyłączeniu ich do sieci energetycznej za pośrednictwem GPZ Zgorzelec. Inwestycja zlokalizowana jest w woj. dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim – na terenie gmin Zgorzelec i Sulików. Inwestorem są firmy EDP i Geo Renewables.

Całkowity koszt tej inwestycji wyniesie ponad 139,29 mln zł przy maksymalnej kwocie wydatków kwalifikowanych ponad 101 mln zł. Wartość unijnej dotacji wyniesie ponad 39,9 mln zł. 

REKLAMA
REKLAMA

To kolejna farma wiatrowa na Dolnym Śląsku, która powstanie z częściowym finansowaniem UE. Wcześniej unijne dotacje z PO IiŚ w maks. wysokości 40 mln zł otrzymały m.in. farmy wiatrowe Łukaszów i Modlikowice (w sumie 58 MW) oraz Taczalin (45,1 MW). Wspomniane projekty znajdują się koło Legnicy. 

Farma wiatrowa koło Zgorzelca to kolejny projekt, który w ostatnim czasie otrzymał wsparcie z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. W tym miesiącu Ministerstwo Gospodarki podpisało również umowę na dofinansowanie farmy wiatrowej o łącznej mocy 4,5 MW w gminie Wydminy. W tym wypadku wartość dofinansowania wyniesie ponad 17,4 mln zł przy całkowitym koszcie projektu ponad 32 mln zł. 

gramwzielone.pl