Przygotowania do budowy farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku

Przygotowania do budowy farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku
Vattenfall press

Polenergia przygotowuje się do budowy pierwszej morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego. Inwestor przeprowadził już cykl konsultacji z lokalnymi społecznościami nadmorskich miejscowości, w okolicy których mają stanąć morskie wiatraki, podczas których zaprezentował wnioski raportu środowiskowego.

Jak informuje portal Strefa Biznesu, plan budowy morskiej farmy wiatrowej MFW BSIII, która będzie się składać z maksymalnie 120 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy do 1,2 GW i którą zrealizuje należąca do Polenergii spółka celowa Polenergia Bałtyk III, zakłada ulokowanie tej inwestycji w odległości 23 km od linii brzegowej na wysokości miejscowości Łeba i gminy Smołdzino.

Z celu zapoznania lokalnej społeczności z planami budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej na morzu Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ) przeprowadziła cykl spotkań inwestora z samorządowcami i mieszkańcami Darłowa, Łeby i Ustki. Celem spotkań było przedstawienie wniosków z badań środowiskowych wykonanych na potrzeby raportu o odziaływaniu planowanej inwestycji na środowisko.

REKLAMA

Odpowiadając na uwagi zgłoszone przez mieszkańców tych miejscowości, inwestor zapewnił, że przeprowadzone przez niego badania środowiskowe wykazały, iż budowa, eksploatacja i likwidacja elektrowni wiatrowych nie będą miały negatywnego oddziaływania na ryby, a także w pobliżu instalacji wiatrowych będzie możliwy ich połów, pod warunkiem nie ingerowania w morskie dno.

REKLAMA

Inwestor dopuszcza też możliwość zrekompensowania rybakom ograniczenia strefy połowów wynikającego z budowy farmy wiatrowej.

Polenergia zapewnia ponadto, że na budowie wiatraków skorzystają lokalni przedsiębiorcy, ponieważ będzie ona wymagać utworzenia bazy dostawczej oraz bazy obsługowo-serwisowej w miejscowych portach.

Ostateczna decyzja dotycząca wydania pozwolenia na budowę morskiej farmy wiatrowej MFW BSIII przez spółkę Polenergia Bałtyk III należy do Urzędu Morskiego w Słupsku. 

gramwzielone.pl