Plany budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 1 GW

Plany budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 1 GW
Fot. Vattenfall

Do tej pory rozwój sektora offshore, obserwowany szczególnie w Europie, omijał Amerykę Północną. To zaczyna się jednak zmieniać. W USA trwa budowa pierwszej morskiej farmy wiatrowej na tym kontynencie, a u wybrzeży Kanady ma powstać największy na świecie projekt tego typu.

W połowie 2015 r. u wybrzeży Block Island rozpoczęła się budowa pierwszej morskiej farmy wiatrowej w USA. Farma wiatrowa o mocy 30 MW, która ma zostać uruchomiona w 2016 r., nie robi jednak wrażenia w porównaniu z ogromnymi farmami wiatrowymi, które powstają na Morzu Północnym i Bałtyckim. Inaczej ma być jednak z projektem, który będzie realizowany u wybrzeży Nowej Szkocji, na wschodnim wybrzeżu Kanady.

Morską farmę wiatrową o mocy aż 1 GW chce tam zbudować deweloper Beothuk Energy. Inwestycja ma kosztować około 2,87 mld USD.

REKLAMA

Elektrownie wiatrowe mają stanąć w odległości około 20 km od brzegu, na relatywnie płytkich wodach, na głębokościach maksymalnie ok. 30 m.

REKLAMA

Władze kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja przyjęły ostatnio odpowiednie regulacje, które umożliwiają wydawanie decyzji lokalizacyjnych i planowanie morskich farm wiatrowych.

Beothuk Energy jest na etapie uzgadniania warunków sprzedaży energii z kanadyjskimi i amerykańskimi operatorami energetycznymi.

Energia z gigantycznej morskiej farmy wiatrowej ma być transportowana podmorskim kablem długości 370 km do Nowej Anglii – północno–wschodniego regionu USA.

Jak na razie wstępne porozumienia dotyczące udziału w tym projekcie deweloper Beothuk Energy zawarł z Jacob Capital Management, Siemens Offshore Wind, Talon Energy oraz Maderra Engineering.

gramwzielone.pl