REKLAMA
 
REKLAMA

Ta polska uczelnia ma własną szkoleniową turbinę wiatrową

Ta polska uczelnia ma własną szkoleniową turbinę wiatrową
fot. Politechnika Morska w Szczecinie

Jedyna w Polsce turbina wiatrowa służąca do celów szkoleniowych została oficjalnie oddana do użytku studentom szczecińskiej politechniki.

Przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Morskiej (PM) w Szczecinie, przy ulicy Willowej 2, stanęła 20-metrowa turbina wiatrowa. Będzie ona służyć studentom m.in. kierunku o nazwie inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. Jest to nowa propozycja politechniki i jednocześnie jedyny w kraju kierunek studiów I stopnia w obszarze morskiej energetyki wiatrowej (MEW).

Z obiektu szkoleniowego, jakim jest 20-metrowa turbina, skorzystają studenci Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki PM. Instalacja ma im posłużyć do zdobycia wiedzy i doświadczenia w zakresie pracy elektrowni wiatrowych. Obejmie to zagadnienia elektroenergetyczne, mechaniczne, zasady bezpieczeństwa pracy i metody serwisowania.

REKLAMA

Widzicie państwo nie model, a rzeczywistą turbinę, na której będą kształceni studenci jedynego w Polsce inżynierskiego kierunku specjalizującego się w morskich elektrowniach wiatrowych. Turbina posiada wszystkie mechanizmy, które przy wykorzystaniu energii elektrycznej zostaną uruchomione i posłużą młodzieży w nauce – powiedział podczas otwarcia instalacji prorektor ds. nauki Artur Bejger.

Studia MEW

W ramach studiów na kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe studenci mają do wyboru dwie specjalizacje: eksploatacja siłowni wiatrowych oraz diagnostyka systemów przemysłowych.

REKLAMA

Jak zapewnia uczelnia, wiedza z zakresu inżynierii mechanicznej, mechatroniki i innych powiązanych obszarów pozwoli absolwentom na działanie w kilku dziedzinach inżynieryjnych oraz podjęcie pracy zarówno w sektorze komercyjnym, jak i w administracji publicznej zajmującej się  technologiami offshore i inżynierią przemysłową.

Politechnika Morska w Szczecinie na razie jako jedyna oferuje studia I stopnia z zakresu offshore. Niektóre uczelnie w kraju zdecydowały się na wprowadzenie podyplomowych studiów z tej dziedziny. Wśród nich jest warszawska Uczelnia Łazarskiego, która w zeszłym roku we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną ogłosiła uruchomienie kierunku poświęconego zarządzaniu procesami inwestycyjnymi w MEW.

Jako pierwsza na otwarcie podyplomowych studiów kształcących specjalistów offshore zdecydowała się Politechnika Gdańska. W projekt zaangażowane było Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

To stara używka, Neg Micon chyba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA