REKLAMA
 
REKLAMA

Europa Środkowa przyspieszy z lądowymi inwestycjami wiatrowymi

Europa Środkowa przyspieszy z lądowymi inwestycjami wiatrowymi
fot. Appolinary Kalashnikova/Unsplash

WindEurope wskazuje, że ostatnie zmiany prawne dotyczące rozwoju energetyki wiatrowej w krajach Europy Środkowej są obiecujące. Jednocześnie podkreśla, że państwa te muszą znacząco zwiększyć plany w zakresie mocy instalowanych w onshore, żeby mieć szansę na spełnienie założeń unijnych.

Według europejskiego stowarzyszenia branży wiatrowej WindEurope kraje Europy Środkowej – Czechy, Węgry, Słowacja i Słowenia – mogą osiągnąć wymagany udział w nowym celu Unii Europejskiej w zakresie OZE jedynie poprzez intensywny rozwój energetyki wiatrowej. Stowarzyszenia zajmujące się energią odnawialną oraz ośrodki analityczne koncentrujące się na sprawach klimatycznych zwróciły się do rządów z apelem o zrewidowanie krajowych planów w zakresie energetyki wiatrowej.

Jak wskazuje WindEurope, poszczególne kraje powinny w takim stopniu zwiększyć swoje cele onshore do 2030 roku: Czechy – do 1600 MW (z zakładanego 1000 MW), Węgry – do 4000 MW (329 MW), Słowacja – do 667 MW (500 MW), Słowenia – do 600–700 MW (500 MW).

REKLAMA

Jest szansa na więcej energii z wiatru

Organizacja zaznacza, że wprowadzane w poszczególnych krajach zmiany regulacyjne dają szansę na rozwój lądowej energetyki wiatrowej.

Węgry upraszczają zasady repoweringu, Słowenia zwiększy liczbę wydawanych pozwoleń dzięki zmianom, które mają wejść w życie w lipcu, w Czechach natomiast rozwój energetyki wiatrowej ma być uznawany za kluczowy interes publiczny, z czym wiążą się uproszczenia w wydawaniu pozwoleń.

WindEurope szacuje, że ułatwienia w realizacji inwestycji wiatrowych mogą się istotnie przyczynić do zwiększenia mocy elektrowni wiatrowych do 2030 roku – wskazuje na możliwy nawet ośmiokrotny wzrost.  Do grudnia 2022 roku Czechy, Węgry, Słowacja i Słowenia miały 0,675 GW łącznej mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej. Według organizacji do 2030 roku mogą one osiągnąć od 2 do 5,4 GW.

Realizacja tych założeń pozwoliłaby, według WindEurope, na obniżenie ceny energii elektrycznej średnio o 29 proc.

REKLAMA

Giles Dickson, CEO WindEurope, podkreśla, że o ile energia odnawialna stanowi obecnie 17 proc. całej energii elektrycznej zużywanej w Europie, to Unia Europejska chce, aby do 2030 roku było to 43 proc, co będzie wymagać ogromnej ekspansji mocy wytwórczych.

Cała Europa będzie musiała się do tego przyczynić. Cieszy więc rosnąca liczba nowych projektów farm wiatrowych realizowanych obecnie w Europie Środkowej. A także liczba rządów w regionie, które obecnie planują lub ustanawiają przepisy dotyczące aukcji CfD dla nowych farm wiatrowych. Każdy rząd UE musi teraz zaktualizować swój krajowy plan w zakresie energii i klimatu (NECP). Jest to świetna okazja dla rządów do wyznaczenia nowych celów i określenia polityki np. w zakresie wydawania pozwoleń i rozbudowy sieci, która pomoże je osiągnąć. Ambitne NECP przyciągną inwestycje – komentuje Giles Dickson.

Z danych przedstawionych przez WindEurope wynika, że na razie zdecydowanym liderem jeśli chodzi o moce zainstalowane w energetyce wiatrowej pozostaje Polska. Na koniec 2022 r. moc farm wiatrowych w naszym kraju wynosiła 7,8 GW, z czego 1,5 GW oddano do użytku w ubiegłym roku.

Lądowa energetyka wiatrowa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej: nowe instalacje roczne (moc dodana), całkowita moc i udział wiatru w miksie energetycznym:

 

Lądowa energetyka wiatrowa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej
źródło: WindEurope

 

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA