RWE gotowe do kolejnych inwestycji w offshore w Polsce

RWE gotowe do kolejnych inwestycji w offshore w Polsce
fot. RWE

Projekt F.E.W. Baltic II to pierwsza morska farma wiatrowa firmy RWE u polskiego wybrzeża. Jak zapewnia Grzegorz Chodkowski z RWE Renewables, prace są w toku i oddanie farmy do użytku spodziewane jest pod koniec tej dekady.

Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland z RWE Renewables, uczestniczył w konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) w Serocku.

W 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki przyznał prawo do pokrycia salda ujemnego podlegające zatwierdzeniu przez Komisję Europejską – wylicza prezes Chodkowski. I dodaje, że również badania dna morskiego zostały pomyślnie zakończone, a projekt otrzymał decyzję środowiskową dla obszaru morskiej farmy wiatrowej i jest na zaawansowanym etapie procesu uzyskiwania pozostałych niezbędnych decyzji i pozwoleń administracyjnych.

REKLAMA

Jesteśmy gotowi, by być siłą napędową transformacji energetycznej w Polsce i wykorzystywać naszą specjalistyczną wiedzę, aby przyczynić się do dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego – mówi Grzegorz Chodkowski.

Gotowi na partnerstwo

Firma RWE ma już ponad 15-letnie doświadczenie na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. Jak deklarują menedżerowie spółki, „jest to znany rynek, który pozwala wykorzystać w realizacji projektów wiedzę specjalistów RWE” – drugiego co do wielkości gracza w światowej morskiej energetyce wiatrowej.

REKLAMA

Przyjmujemy ze zrozumieniem wyniki drugiego etapu postępowań w sprawie przyznania pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych. Chcemy teraz patrzeć w przyszłość. Analizujemy możliwości osiągnięcia synergii projektowych, a tym samym zwiększenia naszego udziału w dalszym rozwoju sektora offshore. Dlatego jesteśmy otwarci i gotowi do nawiązania współpracy oraz wejścia w partnerstwa w Polsce – dodaje prezes z RWE Renewables.

Rewizja planów

Harmonogram projektu F.E.W. Baltic II został zrewidowany ze względu na czynniki makroekonomiczne, które spowodowały przesunięcie terminu oddania do eksploatacji morskiej farmy wiatrowej na koniec tej dekady. Dzięki ścisłej współpracy RWE z międzynarodowymi dostawcami i polskimi partnerami firma będzie mogła wdrożyć najnowsze technologie morskiej energetyki wiatrowej w ramach inwestycji. To sprawi, że Polska stanie się pionierem w zakresie unikatowych i innowacyjnych rozwiązań.

Nie ustajemy w pracach przygotowawczych projektu. Nasz zespół inżynierów bada możliwości wprowadzenia szeregu usprawnień technicznych, aby umożliwić nam pełne wykorzystanie potencjału najnowszych technologii morskiej energetyki wiatrowej – wyjaśnia Chodkowski, dodając, że firma kontynuuje działania związane z uzyskiwaniem zgód i pozwoleń, w szczególności „decyzji środowiskowej dla infrastruktury wyprowadzenia mocy i zabezpieczenia trasy linii kablowej do stacji elektroenergetycznej w Krzemienicy”.

Od momentu wejścia RWE na nasz rynek (w 2007 roku) firma rozwija swoje „zielone portfolio”. Jest jednym z wiodących inwestorów w odnawialne źródła energii w Polsce, posiada około 500 MW mocy zainstalowanej. RWE to jeden z pięciu największych operatorów lądowej energetyki wiatrowej nad Wisłą.

PAP MediaRoom