REKLAMA
 
REKLAMA

Polscy studenci nagrodzeni za innowacyjną turbinę wiatrową

Polscy studenci nagrodzeni za innowacyjną turbinę wiatrową
Politechnika Łódzka

Zespół studentów z Politechniki Łódzkiej zwyciężył w finale International Small Wind Turbine Contest. Innowacyjna turbina wiatrowa ich autorstwa zdobyła pierwsze miejsce, pokonując drużyny z Kanady, Holandii, Egiptu i Danii. Polacy zdobyli dwie z trzech głównych nagród.

Projekt studencki GUST (Generative Urban Small Turbine) uruchomiony został w październiku 2015 roku. W tym roku konstrukcja zespołu GUST uzyskała najlepszy wynik w konkursie International Small Wind Turbine Contest w kategorii generalnej oraz w kategorii najwyższa roczna produkcja energii (AEP).  

Zwycięska turbina wiatrowa okazała się niezrównana pod względem efektywności. Osiągnęła współczynnik efektywności najwyższy w swojej historii, przewyższając wszystkie prototypy prezentowane w finale. Turbina GUST wygenerowała ponad 1 kW mocy przy wietrze o prędkości 13 m/s.

REKLAMA

Tegoroczna edycja konkursu przyniosła także kolejny przełomowy moment dla polskiego przemysłu wiatrowego. Po raz pierwszy przy opracowywaniu części turbiny wykorzystano rodzime materiały. Ma to być wkład w rozwój krajowej produkcji, pozwalający uniezależnić się od materiałów z importu.

Sukces rok po roku

W poprzedniej edycji International Small Wind Turbine Contest zespół GUST został nagrodzony w Holandii za przydomową czterołopatową turbinę wiatrową wydrukowaną w 3D. Wówczas studenci z Politechniki Łódzkiej po raz kolejny stanęli na podium międzynarodowego konkursu. 20-osobowy zespół zajął drugie miejsce, wyprzedzając drużyny z Egiptu, Danii, Niemiec i  Holandii oraz zwycięską drużynę z Uniwersytetu w Toronto.

REKLAMA

Łódzcy studenci wygrali także International Small Wind Turbine Contest 2017.

W 2016 roku zespół GUST podczas International Small Wind Turbine Contest zaprezentował model turbiny o poziomej osi obrotu oraz średnicy wirnika wynoszącej 1,6 m, zajmując pierwsze miejsce.

Projekt GUST realizują członkowie Studenckiego Koła Naukowego Energetyków (SKNE), które działa przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. GUST skupia studentów Politechniki Łódzkiej z Wydziałów: Mechanicznego, Chemicznego, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Organizacji i Zarządzania, Inżynierii Procesowej i Ochrony środowiska oraz International Faculty of Engineering.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Pierwsze miejsce na podium, było inne miejsce poza podium?

Szkoda, że nie będzie produkowana w Polsce. Nie ma na to szans.

No to czekamy na masową produkcję w kraju i niską cenę.

I co, gdzie można poczytać wyniki testów tej turbiny? Ile wyprodukowała energii, ile kosztowało jej instalacja, szacunkowe koszty produkcji?
Trochę zaczynam być zmęczony „Cudownymi wynalazkami dzielnych studentów” – realia są takie że to nijak nie przekłada się na rzeczywisty rynek gdzie Chińczycy kolejny raz zwiększają wolumen produkcji PV, a ostatnio zaczynają też dominować na rynku morskich turbin wiatrowych.

Ludzie, dajcie spokój z tymi mikroturbinami wiatrowymi. Przerobiłem już kliku producentów. NIC nie działa chociażby w 50% tego co deklarowali.

Gratulacje!!!

Celowo nie napisali że wygrała z przerażającą sprawnością 1-2% więcej niż rywale. Informacja ze turbina ma 1 kW przy 13 m/s jest informacja pusta bo moc to kwestia średnicy łopat a nie prędkości wiatraku zatem albo ktoś nie wie o czym pisze albo robi to celowo
idą spore pienaidze na te konkursy w których można wygrać chyba 10.000 zł więc gro pieniędzy idzie na imprezę i wykonanie testów a twórcy gdyby nie dostawali pieniędzy z uczelni to nagroda nie pokryłaby kosztów nawet wygrywającej drożynie.
Informacja ęe surowce (żywica i mata, filament?) są polskie tez nic nie wnosi, bo nie napisano na ile to obniża koszty

W takim artykule powinna się znaleźć informacja jaka jest teoretyczna sprawność turbiny z osią pozioma i jaka sprawność osiągnięto.Wtedy wdzielibyśmy czy tempo poprawy osiągów jest zachęcające.
Generalnie wiele osób marnuje pieniądze kupując wiatraki bo się to przedstawia jako sensowne źródło dla ludzi a tak nie jest

@mar: piszesz: „moc to kwestia średnicy łopat a nie prędkości wiatraku…” i się kompromitujesz bo moc turbiny jak najbardziej zależy od prędkości wiatru i to nawet bardziej niż od średnicy łopat bo w trzeciej potędze!

@SPS

„Moc turbiny wiatrowej jest mocą uzyskiwaną na zaciskach generatora i oddawaną do sieci elektroenergetycznej. Moc określona jest wzorem:

P = 0,5*ρ*A*v3* ηm* ηel* Cp
i zależy od następujących wielkości:

-ρ gęstości powietrza – wielkości założonej dla danych warunków atmosferycznych: temperatury i wysokości
-prędkości wiatru: v [m/s],
-przekroju poprzecznego strumienia wiatru A [m2], obliczonego za pomocą wzoru: A = (π*D2)/4, gdzie D – jest średnicą okręgu omiatanego przez łopaty, czyli długością dwóch łopat,
-sprawności generatora, przetworników, transformatorów ηel = ok.85%,
-sprawności mechanicznej przekładni, wirnika i urządzeń pomocniczych
-współczynnika wykorzystania energii wiatru Cp [-]”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA