Fabryka fundamentów turbin wiatrowych sprzedana

Fabryka fundamentów turbin wiatrowych sprzedana
ST3 Offshore

Największy producent elektrowni wiatrowych na świecie Vestas sfinalizował umowę zakupu zakładu w Szczecinie. Wytwarzane są w nim fundamenty do morskich elektrowni wiatrowych.

W marcu br. syndyk prowadzący postępowanie upadłościowe ST3 Offshore poinformował o rozstrzygnięciu szóstego już przetargu, którego przedmiotem była infrastruktura należąca do tej firmy. Jedyną ofertę złożył, za pośrednictwem zarejestrowanej w Warszawie spółki, duński Vestas, czyli największy na świecie producent elektrowni wiatrowych.

Syndyk prowadzący sprawię upadłości ST3 Offshore poinformował teraz o sfinalizowaniu transakcji i podpisaniu umowy. Na jej mocy Vestas został nowym właścicielem szczecińskiej fabryki. Ostateczna kwota transakcji wyniosła 170,5 mln zł.

REKLAMA

Obiekt zlokalizowany na Pomorzu Zachodnim ma dostarczać elementy morskich elektrowni wiatrowych zarówno na rynek polski, jak i zagraniczny. Pierwsze morskie elektrownie wiatrowe Vestasa mogą trafić na morską farmę wiatrową, którą zbuduje spółka Baltic Power należąca do Orlenu (51 proc.) i kanadyjskiego Northland Power (49 proc.). Ta farma wiatrowa ma się składać z 76 turbin o jednostkowej mocy wynoszącej aż 15 MW.

Historia ST3 Offshore

Szczecińska fabryka rozpoczęła działalność w 2015 r. i była wspólną inwestycją niemieckiej grupy Bilfinger i Agencji Rozwoju Przemysłu. Została zaprojektowana jako zakład seryjnej produkcji fundamentów pośrednich i kratownic.

REKLAMA

Pierwszy kontrakt na budowę fundamentów do morskich wież wiatrowych szczecińska fabryka zrealizowała dla lidera budowy morskich farm wiatrowych – duńskiej grupy Orsted, która wówczas funkcjonowała jeszcze pod nazwą DONG Energy. Duńczycy zlecili szczecińskiej fabryce budowę 91 platform pośrednich dla farmy wiatrowej Race Bank, która powstała na Morzu Północnym.

Kilka lat temu był to nawet największy tego rodzaju zakład w Europie, w którym znajdowała się najwyższa i najnowocześniejsza suwnica bramowa w Europie. Miała 120 metrów wysokości oraz 1400 ton udźwigu.

Z czasem sytuacja finansowa zakładu stawała się jednak coraz trudniejsza, a jej właściciel – spółka ST3 Offshore – ogłosiła upadłość.

Przed sfinalizowaniem transakcji z Vestasem większościowym właścicielem ST3 Offshore, mającym 80 proc. udziałów, był fundusz Mars FIZ, natomiast 20 proc. należało do niemieckiej spółki ST3 Holding GmbH związanej z grupą VTC.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.