REKLAMA
 
REKLAMA

Equinor buduje kolejną ogromną farmę PV w Polsce

Equinor buduje kolejną ogromną farmę PV w Polsce
fot. Ryan Searle/Unsplash

Lipno Solar Park znajdzie się w gronie największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Inwestycja należy do norweskiego koncernu Equinor. 

Pod Lesznem, na terenie gminy Lipno, powstaje farma fotowoltaiczna o łącznej mocy 53 MW. Panele PV mają pokryć w sumie ponad 70 hektarów terenu.

Inwestycja realizowana jest w trzech etapach. W pierwszym etapie, określanym jako Lipno Solar Park II, powstanie farma fotowoltaiczna o łącznej mocy 19 MW. Pozostałe dwa etapy obejmą farmy PV o mocach 14 MW i 20 MW. Projekt zakłada też budowę magazynów energii.

REKLAMA

Equinor stawia na inwestycje wielkoskalowe

Farmę fotowoltaiczną pod Lesznem buduje koncern Equinor za pośrednictwem spółki Wento. Jest on już właścicielem ogromnej instalacji solarnej w Polsce. To farma PV o mocy 60 MW, zlokalizowana w Zagórzycy na Pomorzu. Testowa produkcja energii z farmy ruszyła w czerwcu br.

Obie instalacje fotowoltaiczne Equinoru – farma w Zagórzycy i Lipno Solar Park (po pełnym uruchomieniu 53 MW) – mieszczą się w pierwszej dziesiątce największych farm solarnych w Polsce.

Polska czołówka PV

Pierwsze miejsce w Polsce obecnie zajmuje należąca do Goldbeck Solar Polska instalacja w Zwartowie na Pomorzu, zbudowana we współpracy Goldbeck Solar i Respect Energy. Moc tej farmy solarnej wynosi aż 204 MW (w planach jest zwiększenie jej do 290 MW jeszcze w tym roku).

REKLAMA

Niewiele mniej mocy zainstalowanej ma druga w kolejności farma fotowoltaiczna – PV Przykona w Wielkopolsce. Ta niedawno uruchomiona inwestycja powstała na terenach pokopalnianych. Jej moc wynosi 200 MW, a szacowana roczna produkcja energii to około 220 GWh energii elektrycznej.

We wrześniu tego roku zaczęła działać także farma PV Miłkowice na Dolnym Śląsku, która obecnie jest trzecim największym parkiem solarnym nad Wisłą (113 MW). Kolejne instalacje PV należące do największych w Polsce to: farma fotowoltaiczna w gminie Brudzew w Wielkopolsce (70 MWp) Grupy ZE PAK, farma fotowoltaiczna Wielbark (62 MW) Orlenu, należąca do Sunly farma PV Rzezawa 60 (60 MW) oraz wspomniana farma Equinoru w Zagórzycy (60 MW).

Equinor na lądzie i morzu

Działalność norweskiego koncernu w Polsce obejmuje różne technologie OZE. Oprócz budowy farm fotowoltaicznych spółka uczestniczy też w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju.

Obecnie Equinor rozwija projekt morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I, który jest jednym z trzech projektów realizowanych przez Norwegów wspólnie z Polenergią. Po uruchomieniu ma to być jedna z największych farm wiatrowych na polskim Bałtyku, o mocy 1560 MW. Projekty Bałtyk II i Bałtyk III mają być wybudowane wcześniej i osiągnąć łączną moc 1440 MW.

Ponadto we wrześniu koncern wszedł w nowy sektor OZE w Polsce, kupując lądową instalację wiatrową. Farma wiatrowa Wilko w Wielkopolsce ma moc 26 MW i już produkuje energię elektryczną w ilości około 105 GWh energii rocznie.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

skoro jesteśmy w Polsce to może POLSKIE FIRMY by budowały farmy na naszej ziemi….

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA