REKLAMA
 
REKLAMA

Trwają badania dna morskiego pod farmę wiatrową Bałtyk I

Trwają badania dna morskiego pod farmę wiatrową Bałtyk I
Fot. Equinor, Jackie Young Freedom

Trwają badania morskiego dna na obszarze morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I. To trzeci wspólny projekt Equinor i Polenergii. W odległości 80 km od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego badania prowadzi załoga statku Dina Polaris.

Morska farma wiatrowa Bałtyk I to jeden z trzech projektów, które wspólnie realizują norweski koncern Equinor i Polenergia. Inwestycja po uruchomieniu będzie jedną z największych farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego z mocą 1560 MW. Razem z wcześniej wybudowanymi projektami Bałtyk II i Bałtyk III (o łącznej mocy 1440 MW) farmy wyprodukują energię odnawialną, równą zapotrzebowaniu ponad 4 mln gospodarstw domowych.

Zakończono już trwające ponad rok badania wietrzności i natężenia fal dla projektu MFW Bałtyk I.

REKLAMA

– Wiosną z sukcesem zakończyliśmy badania wietrzności i natężenia fal morskich dla projektu Bałtyk I. Uruchomiona właśnie kampania geotechniczna jest kolejnym kamieniem milowym na drodze do realizacji tej inwestycji. Na podstawie danych dotyczących struktury dna morskiego, pozyskanych podczas badań, stworzymy studium wykonalności i wstępnie zaprojektujemy układ turbin i morskiej stacji elektroenergetycznej w ramach naszej największej farmy wiatrowej na Bałtyku – tłumaczy Eirik Strøm Uthaug, dyrektor projektu Bałtyk I.

Jak mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce, pierwsza energia z projektów Bałtyk II i Bałtyk III popłynie już w 2027 r. Z kolei Bałtyk I, który ma już pozwolenie na przyłączenie do sieci, jest najbardziej zaawansowanym projektem tzw. drugiej fazy. Ma być gotowy do udziału w aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej w 2025 r.

REKLAMA

Przygotowanie projektu do udziału w aukcji na pozyskanie wsparcia (kontraktu różnicowego – CfD) wymaga wielu analiz, m.in. trwających właśnie badań geotechnicznych. Poprowadzi je specjalizująca się w morskich badaniach geotechnicznych firma Geoquip Marine, która przeprowadziła podobne prace przy projektach morskich elektrowni wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III.

Badania bezpieczne dla środowiska

Jak podkreśla Marta Porzuczek, dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia, badania są bezpieczne dla środowiska naturalnego. Prowadzone są z dala od linii brzegowej – w odległości około 80 km od wybrzeża Polski i około 90 km od wybrzeża Szwecji. Jest to teren specjalnej strefy ekonomicznej, na którym na obszarze około 130 km2 powstanie  planowana inwestycja.

Badania na morzu rozpoczęto w połowie sierpnia, po podpisaniu umowy z Geoquip Marine. Zakończą się w drugiej połowie października. W tym czasie firma pozyska niezbędne dane geologiczne, które pozwolą poznać warunki dna morskiego w miejscu, w którym powstanie farma wiatrowa Bałtyk I. Dane umożliwią wskazanie optymalnych miejsc do posadowienia turbin wiatrowych i doskonalenie wstępnych założeń dotyczących fundamentów. Próbki gleby i skał pobrane podczas operacji na morzu zostaną poddane analizie laboratoryjnej przez firmę Rina Consulting.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA