REKLAMA
 
REKLAMA

Farma fotowoltaiczna w Małopolsce za 33 mln euro

Farma fotowoltaiczna w Małopolsce za 33 mln euro
fot. Alseva

W Małopolsce uruchomiona została wielkopowierzchniowa farma PV. Trafiła do czołówki największych instalacji fotowoltaicznych nad Wisłą.

Duża farma fotowoltaiczna w małopolskiej gminie Rzezawa należy do estońskiej firmy Sunly. Na zlecenie inwestora budowała ją Grupa Alseva zajmująca się projektowaniem, budową, utrzymaniem i serwisem instalacji OZE.

Farma fotowoltaiczna o nazwie Rzezawa 60 ma moc zainstalowaną ponad 60 MW i produkować będzie rocznie prawie 65 GWh energii.

REKLAMA

Optymalna konstrukcja

Farma fotowoltaiczna Rzezawa 60 powstała na terenie o powierzchni 50 ha i obejmuje 8,5 km zrealizowanej linii kablowej wysokiego napięcia.

Jak podaje Alseva, na inwestycji wykorzystane zostały najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Przy projektowaniu firma zastosowała zaawansowany model matematyczny, który doprowadził do nachylenia paneli pod kątem 20 st. względem gruntu. Odległość między rzędami paneli wynosi 2,5 m. Taki układ ma pozwalać na optymalizację działania farmy PV.

W elektrowni słonecznej zastosowano 203 inwertery w układzie rozproszonym, które umożliwiają kompensację mocy biernej. Wykorzystano też osiem stacji transformatorowych o dużej mocy, do których podłączono 30 falowników stringowych, każdy o mocy 250 kVA.

Konstrukcje tworzące projekt pokryte zostały powłoką Magnelis, co ma zapewniać ich ponadprzeciętną wytrzymałość. Firma wdrożyła też systemy SCADA umożliwiające zdalną kontrolę pracy instalacji.

Alseva współpracowała jednocześnie z Politechniką Krakowską w celu stworzenia programu do obliczania pojemności i optymalnego doboru magazynu energii, który zbuduje w kolejnym etapie.

Największy projekt Sunly w Polsce

Rzezawa 60 to największa jak dotąd inwestycja Sunly w Polsce. Wartość projektu wyniosła 33 miliony euro.

Postrzegamy Polskę jako bardzo atrakcyjny rynek z dużym potencjałem wzrostu w przyszłości. Razem z lokalnym zespołem, który także dostrzega szanse, możemy w nadchodzących latach zwiększyć produkcję czystej energii w regionie – zapowiada Priit Lepasepp, założyciel i dyrektor generalny Sunly.

REKLAMA

W zeszłym roku Fundusz Sunly nabył pakiet kontrolny Alseva.

Jesteśmy obecnie jednym z czołowych dostawców innowacyjnych, efektywnych kosztowo i energetycznie rozwiązań w zakresie projektowania, budowy, utrzymania, wytworzenia lub magazynowania zielonej energii w Polsce. Koronnym przykładem takiej realizacji jest Rzezawa 60, jedna z największych farm fotowoltaicznych na terenie kraju. Cały czas rozwijamy nasze portfolio projektów realizowanych wspólnie z estońskim inwestorem Sunly, który prężnie działa na rynku OZE i magazynowania energii w Polsce oraz w krajach bałtyckich – mówi Kacper Łazowski, prezes zarządu Alseva EPC.

Prezes firmy dodaje, że w planach są kolejne wielkopowierzchniowe elektrownie solarne. Ich łączna moc ma wynosić ponad 200 MW. Grupa Alseva rozwija wspólnie z inwestorem prawie 70 projektów fotowoltaicznych w Polsce.

W gronie liderów

Farma fotowoltaiczna Rzezawa 60 jest jedną z największych tego typu konstrukcji w Polsce. Obecnie największą farmą PV w naszym kraju jest działająca w Zwartowie instalacja o mocy 204 MW. Ta pomorska inwestycja należy do firmy Respect Energy i została oddana do użytku w ubiegłym roku.

Do grona liderów należy także farma fotowoltaiczna w gminie Brudzew, należąca do Grupy ZE PAK. Położona na terenie około 100 hektarów instalacja ma moc 70 MWp.

W tym roku jedną z większych w Polsce elektrowni PV uruchomił także koncern energetyczny Orlen. Farma fotowoltaiczna Wielbark na Mazurach ma moc zainstalowaną 62 MW. Składa się ze 150 tys. paneli fotowoltaicznych.

Dużą inwestycję PV zrealizował w naszym kraju również norweski koncern Equinor. W czerwcu br. rozpoczął on testową produkcję energii na farmie fotowoltaicznej w Zagórzycy w województwie pomorskim. Moc zainstalowana farmy wynosi 60 MW, podobnie jak nowo uruchomionej inwestycji Sunly.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA