REKLAMA
 
REKLAMA

Konkurs dla wizjonerów OZE. Już można zgłaszać pomysły

Konkurs dla wizjonerów OZE. Już można zgłaszać pomysły
fot. Mark Fletcher-Brown/Unsplash

Doktoranci, studenci i uczniowie mogą wziąć udział w konkursie Politechniki Morskiej w Szczecinie. Do wygrania są m.in. płatne staże w Ocean Winds, specjalistyczne szkolenia z Windhunter Academy oraz indeksy na studia.

„Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych” – taki jest tytuł i temat konkursu organizowanego przez Politechnikę Morską w Szczecinie (dawniej Akademię Morską) i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

Wydarzenie ma zasięg międzynarodowy i skierowane jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów i doktorantów. Cel konkursu to popularyzacja tematyki pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Organizatorzy chcą pobudzić wyobraźnię uczestników, deklarując, że są ciekawi każdego pomysłu. Podkreślają aspekt wizjonerski konkursu.

REKLAMA

Zadanie dla uczestników

W ramach zadania konkursowego uczestnicy muszą przedstawić w zrozumiały sposób swoje spojrzenie na wizję rozwoju – szeroko rozumianą – morskiej energetyki wiatrowej, a także pozostałe sposoby pozyskiwania zielonej energii. Podejście może być dowolne i obejmować: logistykę, budowę i projektowanie farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ich działanie i eksploatację, problemy informatyczne i ekologiczne, kwestie z obszaru mechaniki, automatyki, diagnostyki, a nawet biologii morza.

Organizatorzy czekają na prezentację nawet najbardziej futurystycznych rozwiązań usprawniających i zwiększających efektywność pozyskiwania energii z morskich farm wiatrowych i innych OZE. Oczekują przełomowych koncepcji dotyczących m.in. możliwości zniwelowania złych i wykorzystania dobrych stron wytwarzania energii z wiatru. Chętnie zapoznają się z pomysłami na zastosowanie wiatru, światła, cieków i zbiorników wodnych do produkcji energii elektrycznej przy zaangażowaniu niewielkich nakładów.

Jak wziąć udział?

Zgłoszenia w konkursie przyjmowane są do 23 lutego 2024 r. Aby wziąć w nim udział, należy indywidualnie lub zespołowo opracować prezentację (maks. 10 slajdów lub 10 minut) i przesłać ją razem z formularzem zgłoszeniowym na adres e-mail: konkurs@pm.szczecin.pl.

Do drugiego etapu – fazy prezentacji (online) pomysłu przed komisją – zostanie wybranych 10 pomysłów. Ten etap zaplanowano na okres od 26 lutego do 8 marca 2024 r. Ogłoszenie wyników zaś na 14 marca 2024 r.

Uczniowie mogą wybrać język prezentacji (polski lub angielski), natomiast studenci i doktoranci muszą przygotować prezentację w języku angielskim.

REKLAMA

Nagrody

Łączna pula nagród dla studentów i doktorantów wynosi 10 tys. zł. Za pierwsze miejsce będzie to 5 tys. zł, za drugie – 3 tys. zł, natomiast za trzecie – 2 tys. zł.

Z kolei dla uczniów przewidziane są nagrody rzeczowe. Zwycięzca otrzyma smartfon, laureat drugiego miejsca – smartwatch, a trzeciego – słuchawki bezprzewodowe. Nagrody te funduje Województwo Zachodniopomorskie.

Wszyscy zwycięzcy otrzymają również gadżety Politechniki Morskiej w Szczecinie i statuetkę.

Dodatkowo uczestnicy ze szkół ponadpodstawowych, którzy zajmą pierwsze 10 miejsc, otrzymają oprócz nagród „wirtualny indeks” na dowolny wybrany kierunek studiów na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Natomiast dla studentów i doktorantów przewidziano również płatne (900 euro/mies.) staże w warszawskim biurze Ocean Winds oraz specjalistyczne szkolenia z Windhunter Academy w Koszalinie.

Tegoroczny konkurs jest czwartą edycją. Jego partnerzy to: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Ocean Winds, RWE Renewables Poland, Orlen Neptun, Windhunter Academy, Pomorze Zachodnie.

Regulamin konkursu znajduje się na tej stronie.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA