REKLAMA
 
REKLAMA

Polenergia ma decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej offshore

Polenergia ma decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej offshore
fot. Polenergia

Polenergia i Equinor są krok bliżej realizacji projektu swoich morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Otrzymały od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej. 

Bałtyk II i Bałtyk III to morskie projekty wiatrowe rozwijane wspólnie przez Polenergię i norweski Equinor. Uzyskana zgoda środowiskowa pozwoli przejść do kolejnej fazy realizacji inwestycji.

Infrastruktura przyłączeniowa będzie zlokalizowana na obszarach morskich wód wewnętrznych oraz morza terytorialnego, a także na lądzie. Znajdzie się na terenie gmin Ustka i Słupsk w województwie pomorskim. Wydanie decyzji środowiskowej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku poprzedzone było kompleksowymi i szczegółowymi badaniami, które doprowadziły do przygotowania raportu odziaływania na środowisko.

REKLAMA

-Wydana decyzja to niezwykle istotny kamień milowy, który przybliża nas do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej. Decyzja środowiskowa otwiera naszym projektom drogę do kontynuacji procesu inwestycyjnego, w tym do uzyskania pozwoleń na budowę. Sprawne przejście od etapu planowania projektów Bałtyk II i III do etapu ich rozwoju to jeden z niezbędnych warunków powodzenia transformacji energetycznej w Polsce. Nasze dwie morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III dostarczą odnawialną energię dla ponad 2 mln gospodarstw domowych – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinoru w Polsce.

Technologia bezwykopowa

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III będą miały łączną moc zainstalowaną 1440 MW. Powstaną w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości około 37 i 22 km od linii brzegowej na wysokości Ustki i Łeby. Natomiast linie kablowe wyprowadzające moc przebiegać będą przez miejscowości: Lędowo, Duninowo PGR, Pęplino, Bruskowo Leśnictwo, Bruskowo Małe, Bruskowo Wielkie, Wielichowo. Obie morskie farmy wiatrowe zostaną przyłączone do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) w istniejącej stacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych Słupsk-Wierzbięcino.

Prace na morzu, obejmujące też instalację kabli wewnętrznych i morskich kabli eksportowych, rozpoczną się w roku 2026. Turbiny każdej z farm i morskie stacje elektroenergetyczne zostaną połączone kablami wewnętrznymi o łącznej długości do 200 km i napięciu 66 kV. Natomiast czterema kablami eksportowymi o łącznej długości 256 km popłynie prąd o napięciu 220 kV z morskich stacji elektroenergetycznych do stacji lądowych.

Jak podaje Polenergia, kable będą położone na dnie morskim i zakopane, a wyjście morskich kabli eksportowych na ląd zostanie wykonane metodą bezwykopową, czyli pod powierzchnią ziemi. Dzięki temu nie dojdziedo ingerencji w strefę brzegową, w tym plażę.

REKLAMA

Swoją decyzją Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska potwierdził, że dochowaliśmy wszelkiej staranności przy projektowaniu infrastruktury przyłączeniowej. Została ona zaplanowana tak, aby zminimalizować wpływ inwestycji na środowisko i życie lokalnych społeczności. Zastosowanie technologii bezwykopowej pozwala na połączenie morskiej i lądowej infrastruktury elektroenergetycznej przy jednoczesnym zachowaniu walorów środowiskowych i krajobrazowych polskiego wybrzeża – wyjaśnia Marta Porzuczek, dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia.

Zmiana lokalizacji i nowa procedura

Polenergia i Equinor otrzymały decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III już w roku 2019. Później jednak nastąpiły zmiany niektórych elementów lądowej części inwestycji, m.in. lokalizacji wyjścia linii kablowych z morza na ląd, dlatego też inwestorzy wnioskowali o wydanie nowej decyzji.

W ubiegłym roku inwestorzy podpisali umowy na dostawy kabli wewnętrznych i eksportowych dla farm Bałtyk II i Bałtyk III z firmami z Norwegii, Dani i Grecji. Wcześniej na dostawcę infrastruktury elektrycznej wybrana została firma Hitachi Energy. Koncern odpowiada za projekt instalacji elektrycznej obu farm – od turbin wiatrowych do punktu przyłączenia do KSE w stacji Słupsk-Wierzbięcino.

Pierwszą energię morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III mają wyprodukować w 2027 r. Komercyjny etap ich użytkowania jest zaplanowany rok później. W kolejnej fazie powstanie farma wiatrowa Bałtyk I o mocy do 1560 MW. Będzie ona oddalona od brzegu o około 80 km.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

jeszcze tam brakował polenergii

dbacie w redakcji o to żeby mi podnieść ciśnienie z tą polenergią

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA