Hitachi zaprojektuje instalacje elektryczne dla inwestycji Bałtyk II i Bałtyk III

Hitachi zaprojektuje instalacje elektryczne dla inwestycji Bałtyk II i Bałtyk III
fot. Jan Arne Wold/Equinor

Polenergia i Equinor wybrały spółkę Hitachi Energy jako dostawcę infrastruktury elektrycznej dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Mają to być jedne z największych i najbardziej zaawansowanych morskich farm wiatrowych powstających w Polsce.

Inwestycje MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III zlokalizowane będą w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego, w ramach polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej, około 27 i 40 km od portu Łeba. W porcie tym będzie działać baza operacyjnoserwisowa inwestycji.

Łączna moc farm wiatrowych wyniesie 1440 MW. Jak wyliczają inwestorzy, odpowiada to rocznemu zapotrzebowaniu na czystą energię elektryczną ponad 2 mln gospodarstw domowych.

REKLAMA

Lokalizacja MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III

fot. Equinor

Kluczowe umowy

Kontrakty z Hitachi Energy przewidują, że koncern będzie odpowiedzialny za projekt instalacji elektrycznej obu farm – od turbin wiatrowych do punktu przyłączenia do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w stacji Słupsk-Wierzbięcino.

Zamawiamy „serce” systemu przesyłu i transformacji energii z morskich farm wiatrowych. To jedne z najważniejszych kontraktów naszych bałtyckich projektów. Podejmujemy współpracę z wiodącą firmą energetyczną na świecie, której technologia HVAC jest kluczowa dla efektywnej transmisji energii z morza na ląd. Budujemy wokół projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III silny światowy zespół, który zwiększy ich konkurencyjność i będzie wspierał zrównoważoną energetyczną przyszłość nas wszystkich. Liczymy też na wspólne inicjatywy, które pozwolą osiągnąć nasze ambitne cele w zakresie local content – mówi Michał Michalski, prezes zarządu Grupy Polenergia.

Każda umowa obejmuje również analizy systemowe i uwzględnia integrację wszystkich urządzeń od współpracujących wykonawców. Ma to pozwolić na zaprojektowanie kompletnych farm wiatrowych z bezpiecznym i stabilnym systemem przesyłowym, zgodnym z wymogami Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej.

REKLAMA

Ponadto Hitachi będzie odpowiadać za dostawę kompletnego systemu sterowania, sieci telekomunikacyjnej, wszystkich urządzeń wysokiego napięcia w morskiej i lądowej stacji elektroenergetycznej, a także za dostawę stacji lądowej „pod klucz”. Kontrakty obejmują też prace montażowe i przyłączeniowe.

To kolejny kamień milowy dla naszych morskich projektów wiatrowych, które będą dostarczać energię z odnawialnych źródeł do polskiej sieci energetycznej. Bardzo cieszymy się na współpracę z Hitachi Energy oraz z ich lokalnymi podwykonawcami w celu wprowadzenia tego konkurencyjnego źródła energii odnawialnej do Polski – zaznacza Michał Kołodziejczyk, country manager Equinor w Polsce.

Prawie 100-letnie doświadczenie

Hitachi Energy działa na polskim rynku od 97 lat. W Polsce ma biura oraz centra technologiczne, badawcze i inżynieryjne w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku, a także fabryki w Łodzi i Przasnyszu.

Podpisane z Polenergią i Equinorem kontrakty szacują, że 25–35 proc. całkowitej ich wartości, w tym zamówienia sprzętu od dostawców zewnętrznych, ma być zainwestowane lokalnie.

Kilka tygodni temu jako Equinor podpisaliśmy z Hitachi umowę o strategicznej współpracy w związku z przyszłymi projektami. Kontrakt na dostawę infrastruktury systemów elektrycznych dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III jest pierwszym od tamtego czasu i bardzo cieszymy się, że możemy przystąpić do realizacji naszego wspólnego przedsięwzięcia. Razem z Hitachi Energy chcemy rozwijać lokalny łańcuch dostaw dla morskich farm wiatrowych w Polsce – zapowiada Mette H. Ottøy, dyrektor ds. zakupów w Equinor.

W maju 2021 roku projekty realizowane wspólnie przez Equinor i Polenergię otrzymały decyzję Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przyznającą prawo do pokrycia ujemnego salda dla energii elektrycznej wytworzonej i wprowadzonej do sieci. Ostateczna decyzja inwestycyjna dla obu projektów uzależniona jest od uzyskania niezbędnych pozwoleń i planowana jest na 2024 rok, a pierwsza energia ma być dostarczona do sieci w 2027 roku.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.