REKLAMA
 
REKLAMA

Polenergia wybrała dostawcę turbin dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku

Polenergia wybrała dostawcę turbin dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku
fot. Siemens Gamesa

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III to inwestycje rozwijane przez Polenergię i norweski Equinor. Wiadomo, kto dostarczy turbiny wiatrowe dla projektu.

Firmy energetyczne podpisały finalne umowy na produkcję, dostawę i serwis nowoczesnych morskich turbin wiatrowych dla inwestycji Bałtyk II i Bałtyk III. Dostawcą turbin będzie spółka Siemens Gamesa Renewable Energy. Kontrakt przewiduje dostawę 100 maszyn SG 14-236 DD.

Jak podkreślają inwestorzy, podpisane umowy mają kluczowe znaczenie dla realizacji obu projektów na Morzu Bałtyckim. Łączna moc morskich farm wiatrowych Bałtyk II i III wyniesie 1440 MW. Planowana produkcja energii odpowiadać ma zapotrzebowaniu ponad 2 mln gospodarstw domowych.

REKLAMA

– Zawarcie ostatecznej umowy z dostawcą turbin dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III stanowi kluczowy krok w rozwoju tych projektów. Naszym priorytetem jest wprowadzenie na polski rynek najwyższej jakości technologii, które pozwolą na budowę nowoczesnego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Nasze cele obejmują dostarczanie Polsce czystej energii z odnawialnych źródeł, opartej na wiodących i najbardziej efektywnych rozwiązaniach – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinoru w Polsce.

Obie morskie farmy wiatrowe mają być uruchomione w 2027 r. Przedstawiciel Equinoru zaznacza, że będą to jedne z pierwszych farm wiatrowych na polskim morzu. Mają znacząco przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Największe turbiny Siemens Gamesa

Zakontraktowane turbiny SG 14-236 DD to największe morskie turbiny wiatrowe wyprodukowane do tej pory przez Siemens Gamesa. Każda będzie miała moc jednostkową 14,4 MW. Jak podaje Polenergia, jeden obrót wirnika zainstalowanej turbiny pozwoli wyprodukować czystą energię  w ilości zaspokajającej potrzeby jednego gospodarstwa domowego w Polsce przez cztery dni.

Podpisana umowa obejmuje zaprojektowanie, dostawę, instalację i uruchomienie 100 nowoczesnych morskich turbin wiatrowych, a także ich konserwację i serwis gwarancyjny. Łączna wartość umów na dostawę turbin (dla obu projektów) ma wynieść około 1,66 mld euro, natomiast łączna wartość obu umów serwisowych szacowana jest na około 384 mln euro.

REKLAMA

 Morskie turbiny wiatrowe, które zamówiliśmy dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III, to flagowy model marki Siemens Gamesa, osiągający imponującą moc. Finalizacja umów na ich produkcję i dostawę ma kluczowe znaczenie dla realizacji naszych projektów na Morzu Bałtyckim i stanowi bardzo ważny krok w rozwoju całego sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Czysta energia odnawialna z bałtyckich projektów Equinor i Polenergii powinna zasilić krajową sieć energetyczną już w 2027 r. Nie możemy się doczekać tego momentu. Kontrakt z dostawcą morskich turbin wiatrowych znacząco nas do niego przybliża – mówi dr Michał Michalski, prezes zarządu Polenergii.

Poza inwestycjami Bałtyk II i Bałtyk III w tzw. drugiej fazie rozwoju polskiego sektora offshore Equinor i Polenergia realizują też projekt Bałtyk I. Będzie to morska farma wiatrowa o mocy do 1560 MW.

Więcej o projektach Equinoru i Polenergii można się dowiedzieć w centrum informacji o morskich farmach wiatrowych, które powstało w ubiegłym roku w Łebie.

Dostawcy turbin dla farm wiatrowych na Bałtyku

Nie tylko Polenergia wraz z norweskim partnerem zdecydowała się na turbiny Siemens Gamesa. Tę niemiecko-hiszpańską spółkę jako dostawcę wybrała także PGE Polska Grupa Energetyczna. Buduje ona we współpracy z duńskim koncernem Orsted morską farmę wiatrową Baltica. W ubiegłym roku firmy wybrały Siemens Gamesa na dostawcę 107 turbin wiatrowych dla etapu Baltica 2 o mocy 1,5 GW. Ta morska farma wiatrowa ma być uruchomiona do końca 2027 r.

Z kolei dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, którą realizuje Orlen w ramach spółki joint venture z kanadyjskim Northland Power, turbiny wiatrowe dostarczy duński Vestas. Umowa została podpisana we wrześniu 2022 r. Vestas ma dostarczyć jedne z najbardziej zaawansowanych turbin o jednostkowej mocy 15 MW. Łączna moc morskiej farmy wiatrowej Baltic Power wynieść ma 1,2 GW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Dla czego upadającą firmę Siemens wybrano był przetarg?To jest PO lityczna wygrana przetargu na to głano.

@Andrzeju,
ww. podmioty to inwestorzy prywatni i mają pełne prawo sami decydować jakiego producenta kupią turbiny do swoich farm wiatrowych na morzu.

Kto tobie powiedział że siemens upada?

Mam pytanie, czy wybór nastąpił w drodze postępowania publicznego i kto jeszcze (jakie firmy) brał udział w postępowaniu.., czy też umowę podpisano „pod stołem”

Jeżeli prywatne firmy sięgają po środki publiczne to tylko w Postepowaniu Publicznym. Proszę o podanie źródeł finasowania tego projektu

Raz że to ekosciema,niebo należy do całego świata a stawianie na energię przez Europę czy Polskę nic nie da .. Chiny to największy eksporter węgla ..Niemcy odchodzą od wiatraków ,afera wiatrakowa to słynna sprawa Kloski to wszystko jest robione żeby finansowo wspierać Niemcy.my may zamykać kopalnie zamykać przemysł a Niemcy nie

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA