REKLAMA
 
REKLAMA

Norwegia rozstrzygnęła pierwszą aukcję dla offshore

Norwegia rozstrzygnęła pierwszą aukcję dla offshore
fot. Ingka

W ubiegłym tygodniu została rozstrzygnięta pierwsza w historii Norwegii aukcja dla morskiej energetyki wiatrowej.  Udało się wyłonić zwycięzcę. 

Norweska aukcja dotyczyła zagospodarowania obszaru Sørlige North Sea II (Sørlige Nordsjø II) na Morzu Północnym, w południowej części Norwegii – wyznaczonego w ramach pierwszej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (MEW) na tym terenie. Zwycięzcą aukcji została spółka Ventyr Energi – konsorcjum belgijskiej firmy Parkwind i norweskiej NorSea. W listopadzie 2023 r. dołączyła do niego spółka Ingka Investments (inwestycyjne ramię Grupy Ingka, właściciela sieci Ikea), przejmując 49 proc. udziałów.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników pierwszej norweskiej aukcji. To kolejna inwestycja, która umożliwi redukcję śladu klimatycznego znacznie wykraczającą poza naszą konsumpcję detaliczną i łańcuch wartości Ikei, a także pomoże zbudować przyszłość opartą na odnawialnych źródłach energii. Morska energetyka wiatrowa ma ogromny potencjał, aby przyczynić się do realizacji europejskich celów w zakresie dekarbonizacji energii i z niecierpliwością czekamy na kolejne etapy tego partnerstwa – skomentował Frederik de Jong, dyrektor ds. energii odnawialnej w Ingka Investments.

REKLAMA

Norweskie plany offshore

Zagospodarowanie Sørlige Nordsjø II jest elementem strategii dla MEW przyjętej przez norweski rząd. Zakłada ona zainstalowanie do 2040 r. 30 GW w morskich projektach wiatrowych. Zakontraktowana w ramach aukcji morska farma wiatrowa ma osiągnąć moc 1,5 GW. Pierwsze turbiny według założeń ruszą do 2030 r.

Deweloper projektu – firma Ventyr – zapewnia, że jego realizacja będzie mieć pozytywny wpływ na społeczności żyjące w pobliżu morskiej farmy wiatrowej, otworzy bowiem nowe możliwości gospodarcze i stworzy miejsca pracy.

Z niecierpliwością czekamy na wsparcie konsorcjum doświadczeniem NorSea zdobytym przez sześć dekad przemysłu morskiego i przekształcenie go w nowy rozdział w dziedzinie energii i przemysłu w Norwegii z tworzeniem miejsca pracy i budowaniem kompetencji – powiedział John E. Stangeland, dyrektor generalny NorSea.  

Aukcyjna cena za energię z offshore

Jak podaje portal Offshore Wind, cena zwycięskiej oferty w aukcji wyniosła 1,15 koron norweskich za kilowatogodzinę (0,099 euro/kWh).

Aukcja rozpoczęła się 18 marca, a zakończyła 20 marca br. W jej ramach norweski rząd zaoferował łączną moc 3 GW na dwóch obszarach offshore – 1,5 GW na Southern North Sea II oraz 1,5 GW na Utsira Nord. W lutym do udziału w aukcji zakwalifikowało się łącznie pięć konsorcjów/firm:

REKLAMA

  • Aker Offshore Wind, BP i Statkraft;
  • Equinor i RWE;
  • Norseman Wind, spółka zależna EnBW;
  • Shell, Lyse i Eviny;
  • Ventyr (konsorcjum Parkwind i Ingka Investments).

W aukcji dla North Sea II  finalnie wybrany został oferent z najniższą ceną ofertową. Teraz Ventyr Energi ma cztery tygodnie na podpisanie dwustronnego kontraktu różnicowego (CfD).

Właściciel Ikei inwestuje w offshore

Zaangażowanie w budowę morskiej farmy wiatrowej na Morzu Północnym w Norwegii będzie kolejną inicjatywą Grupy Ingka w sektorze offshore.

W 2022 r. Ingka Investments podpisała porozumienie ze szwedzkim koncernem OX2 w sprawie wykupu 49 proc. udziałów w trzech morskich projektach wiatrowych u wybrzeży Holandii. Łączna moc tych farm wiatrowych wyniesie do 9 GW. Wartość transakcji opiewała na 58 mln euro.

Rok później firmy po raz kolejny podpisały kontrakt dotyczący zakupu udziałów projektach morskich farm wiatrowych. Tym razem dotyczył on trzech farm w Finlandii. Umowa zakładała, że Ingka Investments odkupi od OX2 49 proc. udziałów w projektach wiatrowych o łącznej mocy około 6 GW, realizowanych w Zatoce Botnickiej. Strony uzgodniły, że po uzyskaniu pozwolenia na sprzedaż udziałów OX2 otrzyma kwotę stanowiącą równowartość 0,8 mln koron szwedzkich (prawie 71 tys. euro) za MW za 49 proc. planowanej mocy farm wiatrowych.

Do kolejnego porozumienia między Ingka Investments i OX2 doszło pod koniec ubiegłego roku. Wówczas transakcja dotyczyła wykupu 49 proc. udziałów w projektach wiatrowych realizowanych na Morzu Bałtyckim. To projekty Pleione i Neptunus w Gotlandii. Wartość tego kontraktu wyniosła ponad 20 mln euro.

Ingka Investments zaangażowała już ponad 4 mld euro w projekty fotowoltaiczne i wiatrowe. Łącznie inicjatywa na rzecz OZE ma kosztować Grupę Ingka 7,5 mld euro. Z tej kwoty 1 mld euro przeznaczony jest na inwestycje w takie technologie jak magazynowanie energii i wodór oraz infrastrukturę sieciową.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady