REKLAMA
 
REKLAMA

Właściciel Ikei kupi udziały w farmach wiatrowych na Bałtyku

Właściciel Ikei kupi udziały w farmach wiatrowych na Bałtyku
Fot. Pixabay - Thomas G.

Ingka Investments, spółka inwestycyjna Ingka Group, do której należy sieć sklepów Ikea, porozumiała się ze szwedzkim deweloperem OX2 w sprawie wykupu 49 proc. udziałów w projektach wiatrowych realizowanych na Morzu Bałtyckim. Wartość transakcji opiewa na ponad 20 mln euro.

Morskie farmy wiatrowe (MFW), których dotyczy transakcja między Ingka Investments i OX2, to projekty Pleione i Neptunus. Pierwszy powstaje około 35 km od wschodniego wybrzeża Gotlandii w szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE). Drugi natomiast budowany jest ponad 50 km na południowy wschód od Blekinge.

Oczekuje się, że inwestycja Pleione-Ran (na którą oprócz MFW Pleione złoży się też MFW Ran, około 12 km od wschodniego wybrzeża Gotlandii) będzie miała łączną moc zainstalowaną na poziomie około 2,8 GW. Ma generować 13 TWh zeroemisyjnej energii rocznie. Wolumen ten odpowiada zapotrzebowaniu 2,7 mln szwedzkich gospodarstw domowych (według serwisu Enerdata zużywały one w 2022 r. przeciętnie około 12 MWh energii elektrycznej rocznie). 

REKLAMA

Z kolei morska farma wiatrowa Neptunus będzie miała moc zainstalowaną wynoszącą około 2–3 GW.

Zgodnie z planami inwestora obie farmy wiatrowe zostaną oddane do użytku do 2030 r.  

Produkcja wodoru

Oprócz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej strony zbadają także możliwość utworzenia instalacji do produkcji wodoru z wody morskiej oraz sztucznego natlenienia Morza Bałtyckiego, a tym samym przywrócenia życia morskiego w częściach Bałtyku, w których – jak podaje OX2 – panują warunki beztlenowe.

Elektrolizery planowane na farmie wiatrowej Pleione mają wyprodukować 120 tys. ton wodoru rocznie.

Nasz szereg projektów nowej generacji, w ramach których możemy połączyć morską energię wiatrową z produkcją wodoru i e-paliwa, zaspokoi rosnące zapotrzebowanie na energię odnawialną i zwiększy możliwości biznesowe – powiedział Paul Stormoen, dyrektor generalny OX2.

REKLAMA

Strony umowy uzgodniły, że po uzyskaniu pozwolenia na sprzedaż udziałów OX2 otrzyma kwotę 0,6 mln euro/MW za 49 proc. planowanej mocy farm wiatrowych. Kosztami rozwoju projektów partnerzy mają się w przyszłości dzielić zgodnie ze strukturą udziałów. OX2 oczekuje, że transakcja pozytywnie wpłynie na tegoroczne dochody operacyjne dewelopera, które w 2023 r. mają osiągnąć około 17,6 mln euro.

Współpraca Ingka z OX2

To już trzecie partnerstwo w zakresie offshore wind zawarte między Ingka Group a szwedzkim deweloperem OZE. Poprzednie umowy obejmują przejęcie przez Ingka Investments 49 proc. udziałów w trzech projektach w Szwecji w 2022 r. oraz w trzech projektach morskich elektrowni wiatrowych w Finlandii (czerwiec 2023 r.).

Transakcje te wpisują się w strategię OX2, która zakłada dywersyfikację ryzyka na wszystkich etapach rozwoju projektów morskiej energetyki wiatrowej.

Nasza współpraca z OX2 potwierdza zaangażowanie Ingka Investments w ograniczanie śladu węglowego, które wykracza daleko poza naszą własną konsumpcję i do naszego łańcucha wartości. Do tej pory Ingka Investments zainwestowała już 4 mld euro w projekty dotyczące energii odnawialnej, zarówno wiatrowej, jak i słonecznej – powiedział Peter van der Poel, dyrektor zarządzający Ingka Investments.

Ingka Group jest właścicielem 575 turbin wiatrowych w 17 krajach, 20 parków fotowoltaicznych i 935 tys. paneli słonecznych zamontowanych na dachach sklepów i magazynów Ikea. Całkowita moc instalacji do produkcji energii odnawialnej grupy wynosi ponad 2,3 GW.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Na Bałtyku tak,a nie koło domów.Wiatr też jest większy 🛥️🚤🛳️🚢.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA