REKLAMA
 
REKLAMA

Duńczycy zaprojektują morskie farmy wiatrowe Polenergii i Equinoru

Duńczycy zaprojektują morskie farmy wiatrowe Polenergii i Equinoru
fot. Nicolas Doherty/Unsplash

Equinor i Polenergia podpisały umowy na zaprojektowanie fundamentów morskich farm wiatrowych, które obie firmy wspólnie rozwijają na polskim Bałtyku. Za trzy lata farmy mają zacząć produkować energię. 

Projekty Bałtyk II i Bałtyk III to morskie famy wiatrowe (MFW), których łączna moc ma wynieść 1440 MW. Polenergia buduje je wspólnie z norweskim Equinorem. Farmy powstaną w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej.

Teraz firmy poinformowały o podpisaniu finalnej umowy ze spółką Rambøll. Będzie ona odpowiedzialna za opracowanie dokumentacji projektowej dla lokalizacji obu morskich farm wiatrowych, w tym projektów wykonawczych fundamentów.

REKLAMA

Podpisany kontrakt to kolejny dowód na zaawansowanie projektów, które wspólnie rozwijamy. Polenergia i Equinor tworzą źródła odnawialnej energii na skalę do tej pory niespotykaną w historii Polski. Nasze projekty na morzu to jedne z największych farm wiatrowych, jakie powstają w tej części Europy. Tylko projekty Bałtyk II i Bałtyk III zasilą zieloną energią ponad 2 mln gospodarstw domowych. Oznacza to potężne przyspieszenie transformacji energetycznej, a tym samym – ogromne wsparcie dla polskiej gospodarki – mówi Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergii SA.

Projekty dla 100 monopali

Rambøll jest międzynarodową grupą doradczo-inżynieryjno-projektową wywodzącą się z Danii. Ma doświadczenie w obszarze morskich farm wiatrowych. Umowy zawarte z Equinorem i Polenergią będą podstawą świadczenia przez Rambøll usług inżynieryjnych dla 100 monopali MFW Bałtyk II i III. Mają obowiązywać przez cały okres budowy obu farm.

Po zakontraktowaniu dostawców wszystkich elementów konstrukcyjnych i uzyskaniu pozwoleń rozpocznie się faza realizacji projektów.

REKLAMA

To kolejny kamień milowy dla naszych projektów morskich farm wiatrowych, które już w 2027 r. mają dostarczać zieloną energię z odnawialnych źródeł do polskiej sieci energetycznej. Dzięki podpisanej umowie zbliżamy się do momentu podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej i realizacji projektów Bałtyk II i Bałtyk III. Nasze farmy wiatrowe, jako jedne z pierwszych na Morzu Bałtyckim, istotnie przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinoru w Polsce.

Kontrakty dla MFW Bałtyk II i Bałtyk III

W lutym br. deweloperzy projektów Baltyk II i Bałtyk III podpisali umowy dotyczące produkcji, dostawy i serwisu morskich turbin wiatrowych. Na dostawcę została wybrana spółka Siemens Gamesa Renewable Energy, która zapewni 100 turbin SG 14-236 DD o jednostkowej mocy 14 MW.

Z kolei jesienią ubiegłego roku zawarte zostały kontrakty dotyczące kabli wewnętrznych i eksportowych dla obu morskich farm wiatrowych. Kable wewnętrzne dostarczy i zainstaluje norweski Seaway7, natomiast kontrakt na morskie kable eksportowe otrzymało międzynarodowe konsorcjum utworzone przez duńską firmę Jan de Nul i grecką Hellenic Cables.

Komercyjny etap użytkowania morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III zaplanowano od 2028 r. W kolejnej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce Equinor i Polenergia rozwijają projekt Bałtyk I o mocy do 1560 MW. Powstanie on w odległości około 80 km od brzegu.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA