REKLAMA
 
REKLAMA

Kontrakt z Holendrami dotyczący morskiej farmy wiatrowej PGE

Kontrakt z Holendrami dotyczący morskiej farmy wiatrowej PGE
fot. Waldemar/Unsplash

Za transport i instalację morskich stacji transformatorowych dla farmy wiatrowej budowanej na Bałtyku przez PGE i Orsted odpowiadać będzie firma z Holandii. Do zadania wykorzysta statki dźwigowe i transportowe.

PGE i Orsted wybrały dostawcę, który przetransportuje morskie stacje elektroenergetyczne na obszar przyszłej farmy Baltica 2 i je zainstaluje. W ramach przetargu do tego zadania wybrana została holenderska firma Seaway7, globalny lider w realizacji projektów związanych z morską energetyką wiatrową.

Rozpoczęcie prac zaplanowano na rok 2026. Do transportu i instalacji morskich stacji Seaway7 ma wykorzystać zarówno statki dźwigowe, jak i transportowe. Cztery morskie stacje transformatorowe zaprojektuje, wybuduje i uruchomi konsorcjum Semco/PTSC.

REKLAMA

Morska farma wiatrowa za trzy lata

Budowana przez PGE i Orsted farma wiatrowa Baltica 2 ma już zakontraktowane wszystkie niezbędne komponenty. Turbiny wiatrowe dostarczy Siemens Gamesa Renewable Energy. Będzie to łącznie 107 turbin o mocy 14 MW każda. Za fundamenty turbin odpowiadać będzie firma Steelwind Nordenham oraz konsorcjum Navantia-Windar. Z kolei stacje transformatorowe dostarczy konsorcjum firm SEMCO Maritime i PTSC Mechanical & Construction.

PGE i Orsted podpisały również umowy dotyczące instalacji komponentów i wybrały generalnego wykonawcę lądowej infrastruktury przyłączeniowej. Będzie nim konsorcjum firm Polimex Mostostal i GE Vernova (w Polsce reprezentowanej przez spółkę GE Power).

REKLAMA

Deweloperzy projektu mają już wszystkie niezbędne pozwolenia budowlane. Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem budowy będzie podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID).

Morska farma wiatrowa Baltica

Baltica 2 to jeden z dwóch – obok Baltica 3 – etapów morskiej farmy wiatrowej Baltica. Moc zainstalowana Baltica 2 ma osiągnąć około 1,5 GW, a budowa tego etapu ma potrwać do końca 2027 r. Z kolei Baltica 3 to farma o mocy około 1 GW, która ma powstać do 2030 r.

Dla obu etapów PGE i Orsted uzyskały już decyzje lokalizacyjne (PSzW) i decyzje środowiskowe. Podpisano również umowy z operatorem sieci przesyłowej na przyłączenie do sieci oraz pozwolenia na ułożenie i utrzymanie kabli (PUUK). Inwestycja uzyskała także prawo do kontraktu różnicowego (CfD).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA