REKLAMA
 
REKLAMA

Dania szykuje wielką aukcję dla offshore

Dania szykuje wielką aukcję dla offshore
fot. Eli Siváková/Unsplash

Na początku tygodnia Duńska Agencja Energii ogłosiła przetarg, który może zwielokrotnić moc morskiej energetyki wiatrowej w tym kraju. Do zagospodarowania wyznaczono sześć obszarów.

Duński przetarg na morskie farmy wiatrowe ruszył w poniedziałek 21 kwietnia. Zakłada on budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy co najmniej 6 GW. Instalacje mają powstać do 2030 r.

Duńska Agencja Energii wyznaczyła sześć obszarów do zagospodarowania – trzy w duńskiej części Morza Północnego oraz trzy w: Kattegat, Kriegers Flak II i Hesselø. Na Morzu Północnym powstać mają elektrownie wiatrowe o łącznej mocy minimum 3 GW, w Kattegat i Kriegers Flak II – minimum po 1 GW, a w Hesselø – 0,8-1,2 GW.

REKLAMA

– Cieszymy się, że możemy zaoferować największą jak dotąd ofertę morskiej energetyki wiatrowej w Danii. To ogromna inwestycja w zieloną transformację – skomentował Kristoffer Böttzauw, dyrektor Duńskiej Agencji Energetycznej.

Potencjał do 10 MW

Przetarg ogłoszony przez Duńską Agencję Energii przewiduje również możliwość tzw. overplantingu, tj. realizacji morskiej farmy wiatrowej, w której suma mocy znamionowych morskich turbin wiatrowych będzie przekraczać moc przyłączeniową. To miałoby dać możliwość zainstalowania dużo więcej niż zakładane 6 GW. Agencja wskazuje nawet na 10 GW. Jak wylicza, to zapewniło produkcję zielonej energii na poziomie odpowiadającym zużyciu ponad 10 mln duńskich i europejskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Ponadto duński plan zakłada możliwość wykorzystania wytwarzanej przez morskie farmy wiatrowe energii do produkcji wodoru lub innych produktów Power-to-X.

Zainstalowanie zakładanych minimum 6 GW mocy w elektrowniach na duńskich obszarach morskich kilkukrotnie zwiększyłoby segment offshore tego kraju. Obecnie bowiem Dania ma łącznie 2,7 GW mocy zainstalowanej w turbinach morskich. Trwa jednocześnie budowa morskiej farmy wiatrowej Thor na Morzu Północnym, która zapewni dodatkowy 1 GW. Instalacja ma być ukończona w 2027 r.

Ogłoszony przetarg jest realizacją porozumienia podpisanego 30 maja 2023 r. przez duński rząd i znaczącą większość duńskiego parlamentu w sprawie ram przetargowych dla morskiej energetyki wiatrowej o mocy 6 GW i dodatkowych 3 GW w Energiø Bornholm.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA