REKLAMA
 
REKLAMA

Drewniane łopaty zainstalowane na turbinie wiatrowej. To będzie przełom?

Drewniane łopaty zainstalowane na turbinie wiatrowej. To będzie przełom?
fot. LinkedIn/Voodin Blade Technology

Opracowane przez niemiecki start-up drewniane łopaty mają w 100 proc. nadawać się do recyklingu. Firma niedawno ogłosiła osiągnięcie milowego kroku w swoich działaniach. 

Voodin Blade Technology to niemiecki start-up rozwijający drewniane łopaty turbin wiatrowych. Niedawno poinformował o ich zainstalowaniu w prototypowej turbinie. Łopaty o długości 19,3 m trafiły do elektrowni wiatrowych wchodzących w skład parku wiatrowego w Breuna w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, i zostały zamontowane na już działającej turbinie.

Pełen recykling

Jak wyjaśnia Voodin Blade Technology, drewniane łopaty wykonane są ze specjalnie laminowanej tarcicy fornirowej (LVL). Do ich produkcji firma wykorzystuje zautomatyzowane frezarki CNC, które na podstawie kodu wycinają złożone kształty 3D. Start-up deklaruje, że technologia ta może być wykorzystywana do produkcji dowolnego typu ostrza i nie wymaga tworzenia form. To powoduje, że jest wydajna i tańsza niż konwencjonalna produkcja łopat.

REKLAMA

Jednocześnie firma zapewnia, że opracowane przez nią łopaty turbin w 100 proc. nadają się do recyklingu. Według Voodin materiał LVL jest trwalszy niż materiały kompozytowe zwykle używane do produkcji łopat.

Przeprowadziliśmy setki testów laboratoryjnych w ciągu ostatnich dwóch lat, aby udoskonalić materiał, z którego wykonane są łopaty. Według wszystkich naszych testów nasze łopaty są nawet bardziej wytrzymałe niż istniejące łopaty z włókna szklanego, ponieważ wykazują mniejszą charakterystykę zmęczeniową i udowodniono, że bardzo dobrze znoszą wszelkiego rodzaju warunki pogodowe na lądzie – powiedział Jorge Castillo, współzałożyciel firmy.

Voodin Blade Technology ma obecnie pracować nad prototypami turbin wiatrowych z dużo większymi łopatami niż ostatnio zainstalowane – o długości 60 m i 80 m.

 

REKLAMA

Problemowa żywica

Według raportu WindEurope wycofane z eksploatacji łopaty turbin wiatrowych do 2030 r. wygenerują 350 tys. ton odpadów w Europie. Dlatego naukowcy i producenci turbin intensywnie pracują nad procesami umożliwiającymi ich recykling. Większość materiałów wykorzystywanych do budowy turbin wiatrowych da się wtórnie odzyskać, największy problem jednak stanowią łopaty, które wykonuje się z włókna szklanego i włókna węglowego połączonego żywicą epoksydową. Rozkład żywicy jest trudny i kosztowny.

Jesienią ubiegłego roku w ramach realizowanego w Danii projektu DecomBlades udało się odzyskać wysokiej jakości włókno szklane, które ma się nadawać do ponownego użycia w produkcji nowych łopat wiatrowych. W projekcie uczestniczą najwięksi gracze rynku offshore. Więcej na ten temat w artykule: To może być przełom w recyklingu łopat turbin wiatrowych.

Także Vestas w ubiegłym roku informował o opracowaniu rozwiązania pozwalającego na pełne przetworzenie i ponowne wykorzystanie żywicy epoksydowej używanej przy produkcji łopat. Więcej informacji można znaleźć w artykule: Przełom w recyklingu materiału z zużytych turbin wiatrowych.

Jeszcze wcześniej swoje osiągnięcia w tym obszarze ogłosił producent turbin Siemens Gamesa. Opracował on technologię RecyclableBlades, tj. łopaty zbudowane z kombinacji materiałów osadzonych w żywicy. Mają one umożliwiać oddzielenie żywicy, włókna szklanego, drewna i innych materiałów za pomocą łagodnego roztworu kwasu – po zakończeniu okresu eksploatacji produktu. Łopaty te są już wykorzystywane w projektach, m.in. na morskiej farmie wiatrowej Kaskasi w Niemczech.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Trzeba wyciąć hektar lasu by zrobić wiatrak.Ekologia po ….u.

Jeśli ktoś szuka wiatraków z drewnianymi łopatami to zapraszam do muzeum wsi w Sierpcu na mazowszu.

Najpierw darli tyją na ksiązki bo za dużo drzew a teraz starodrzewu wytną by łopaty do szmelcu robić. Zielony nieład to syf – chyba nawet plebs i tłuszcza pokopanców zrozumiała że to tylko po to by plebs pracował na nienażarte mordy polityków i miliarderów.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady