REKLAMA
 
REKLAMA

Polenergia wniesie do 30 proc. wkładu własnego w budowę MFW na Bałtyku

Polenergia wniesie do 30 proc. wkładu własnego w budowę MFW na Bałtyku
fot. Polenergia

Morskie farmy wiatrowe (MFW) Polenergii i Equinoru mają komplet pozwoleń, deweloperzy są zatem coraz bliżej budowy instalacji na Bałtyku. Prezes zarządu spółki przekazał pewne informacje o finansowaniu projektów. 

Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to morskie farmy wiatrowe rozwijane wspólnie przez Polenergię i norweski Equinor. Projekty uzyskały komplet morskich i lądowych pozwoleń na budowę.

Łącznie wojewoda pomorski wydał 17 pozwoleń dla MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Obejmują one m.in.:

REKLAMA

  • 100 turbin wiatrowych wraz z wewnętrzną siecią elektroenergetyczną i telekomunikacyjną,
  • 2 morskie stacje elektroenergetyczne,
  • podmorskie kable eksportowe,
  • 2 lądowe stacje elektroenergetyczne wraz z infrastrukturą towarzyszącą,
  • lądowe linie kablowe 400 kV wraz z infrastrukturą towarzyszącą,
  • lądowe linie kablowe 220 kV wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Prace na lądzie jeszcze w tym roku

Łączna moc morskich farm wiatrowych Bałtyk 2  i Bałtyk 3 wyniesie 1440 MW. Mają one produkować energię elektryczną w ilości umożliwiającej zasilenie ponad 2 mln gospodarstw domowych.

Farmy będą się zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości 22-37 km od linii brzegowej.

To jeden z najważniejszych dni dla projektów, które realizujemy na Morzu Bałtyckim, a zarazem wielki sukces Departamentu Morskich Farm Wiatrowych Polenergii, który odpowiadał za proces uzyskania wszystkich dokumentów. Komplet pozwoleń wydany przez pomorskiego wojewodę otwiera nam drogę do budowy projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Pierwsze prace przygotowawcze na lądzie rozpoczną się jeszcze w tym roku, a pierwsza energia z obu projektów popłynie już za 3 lata – wskazał Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergii.

Przygotowujemy się do podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID) i rozpoczęcia prac budowlanych. Dla obu projektów mamy już także zabezpieczone umowy z wykonawcami wszystkich kluczowych komponentów. Te inwestycje to kluczowy krok w realizacji naszej strategii zrównoważonego rozwoju i wkład w transformację energetyczną kraju – dodał Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinoru w Polsce.

Pierwsza energia z obu projektów ma popłynąć do sieci w 2027 r. Komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 r. Deweloperzy informują, że inwestycje przebiegają zgodnie z zakładanymi harmonogramami. W 2021 r. Urząd Regulacji Energetyki przyznał każdemu z projektów kontrakty różnicowe.

Finansowanie projektów

Podczas konferencji prasowej dotyczącej wyników finansowych Polenergii za pierwsze półroczne 2024 r. przedstawiciele spółki informowali, że prace nad pozyskaniem finansowania dłużnego dla projektów MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3 są na zaawansowanym etapie. Zamknięcie finansowania powinno nastąpić w pierwszym kwartale 2025 r. Wkład własny Polenergii osiągnąć ma wówczas poziom 20-30 proc. kosztów projektu.

REKLAMA

Oczekujemy, że udział długu w ramach project finance będzie na poziomie 70–80 proc. Na chwilę obecną nie chcemy mówić o szczegółach trwającego procesu, natomiast w tych ramach chcemy się poruszać – powiedział Jerzy Zań.

Prezes zarządu spółki dodał, że finansowanie uwzględnia wszystkie kanały komercjalizacji, m.in. sprzedaż energii na rynku regulowanym, w ramach umów PPA, w ramach działalności spółki Polenergia Dystrybucja, a także kontrakty różnicowe w systemie aukcyjnym.

W odpowiedzi na pytanie o zabezpieczenie poszczególnych źródeł finansowania offshore na kolejny rok prezes Polenergii stwierdził, że poziom hedgingu na 2026 r. jest obecnie niższy, ale znaczący. – To nie jest tak, że nie mamy nic. Budujemy pozycję w sposób zrównoważony – im bliżej będzie 2026 r., tym mocniej będziemy mieli to wypełnione – powiedział.

Jednocześnie Jerzy Zań wskazywał, że w poszczególnych latach trwania projektu i obowiązywania kontraktów różnicowych część energii sprzedawanej w ramach systemu wsparcia może być różna. – To też był element naszej optymalizacji kierunków sprzedaży. To, ile energii w każdym projekcie kierujemy na system aukcyjny, a ile na inne kierunki komercjalizacji, może być różne w każdym roku. W związku z tym możemy sami tym sterować – mówił prezes Polenergii.

Bałtyk 1 w drugiej fazie rozwoju offshore

W ramach drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce Equinor i Polenergia prowadzą projekt Bałtyk 1 o mocy do 1560 MW. Ma on być oddalony o 81 km od brzegu.

Pracujemy nad projektem Bałtyk 1. Z powodu tego, że jest on bardziej oddalony od wybrzeża, został zaplanowany na kolejną fazę. W chwili obecnej pracujemy, by przygotować ten projekt do aukcji. Zakładamy, że aukcja będzie dostępna w 2025 r. i wtedy wystartujemy – powiedział podczas konferencji prasowej Jerzy Zań.

Wczoraj (21 sierpnia) publikowano projekt rozporządzenia, w którym dla drugiej fazy systemu wsparcia offshore na Bałtyku ustalono maksymalną cenę za energię elektryczną wytworzoną w morskich farmach wiatrowych i wprowadzoną do sieci. Więcej na ten temat w artykule: Resort klimatu podał cenę energii dla projektów drugiej fazy offshore w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Niech prezes zarządu przekaże pewne informacje o uregulowaniu należności dla podwykonawców

REKLAMA
 
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady