REKLAMA
 
REKLAMA

Morska farma wiatrowa Polenergii zostanie zgłoszona do aukcji

Morska farma wiatrowa Polenergii zostanie zgłoszona do aukcji
fot. Equinor

Morska farma wiatrowa Bałtyk I przygotowywana jest do udziału w aukcji w 2025 r. Equinor i Polenergia złożyły wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla infrastruktury przyłączeniowej projektu.

Bałtyk I to projekt morskiej farmy wiatrowej rozwijanej przez Polenergię i norweski Equinor. Ma to być największa farma wiatrowa na Morzu Bałtyckim, jednocześnie jest to najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy offshore w Polsce.

Farma wiatrowa Bałtyk I będzie budowana około 80 km od linii brzegowej. Energia elektryczna produkowana przez wiatraki będzie przesyłana kablami na ląd do punktu przyłączenia na terenie stacji elektroenergetycznej Krzemienica w gminie Redzikowo. Lądowy korytarz infrastruktury przyłączeniowej ma mieć długość do 20 km. Będzie biegł pod powierzchnią ziemi, co pozwoli zachować walory turystyczne i krajobrazowe terenu oraz zminimalizować wpływ na dotychczasowe użytkowanie gruntów.

REKLAMA

Energia dla 4 mln gospodarstw domowych

Wszystkie trzy realizowane przez Equinor i Polenergię projekty – Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III – będą miały łączną moc do 3 GW. Mają one generować energię w ilości pozwalającej na zasilenie ponad 4 mln gospodarstw domowych. Bałtyk I jest największą farmą wiatrową rozwijaną obecnie na Morzu Bałtyckim – jej moc wyniesie do 1560 MW.

Jak podają inwestorzy, planowane wyprowadzenie mocy na lądzie z farmy wiatrowej Bałtyk I będzie realizowane częściowo (w północnej części przebiegu) w bezpośrednim sąsiedztwie korytarza wyznaczonego dla infrastruktury przyłączeniowej farm Bałtyk II i Bałtyk III. Dla wszystkich trzech inwestycji przewidziano jedną lokalizację wyjścia na ląd z wykorzystaniem technologii bezwykopowej.

Bliskość kabli  wyprowadzających moc ze wszystkich trzech realizowanych przez nas projektów znacznie skróci proces inwestycyjny, ułatwi go i obniży koszty. Przy realizacji farmy wiatrowej Bałtyk I skorzystamy z najlepszych praktyk wypracowanych przy projektowaniu i budowie naszych bardziej zaawansowanych projektów, Bałtyk II i Bałtyk III. Dotyczy to nie tylko synergii w obszarze wyprowadzenia kabli, ale także budowanego łańcucha dostaw, pozyskiwania i szkolenia przyszłej kadry czy bardzo ważnych dla nas relacji z mieszkańcami i lokalną administracją. Ciągłość inwestycyjna pozwoli płynnie przejść pomiędzy dwoma fazami rozwoju morskiej energetyki w naszym kraju – zaznacza Jerzy Zań, prezes zarządu Polenergii.

Dotychczas Bałtyk I uzyskał pozwolenie na układanie i utrzymywanie kabli w części morskiej, a także umowę o przyłączenie do sieci z operatorem systemu przesyłowego. Teraz Equinor i Polenergia poinformowały o złożeniu wniosku o wydanie decyzji środowiskowej dla infrastruktury przyłączeniowej projektu.

REKLAMA

Teren pod inwestycję już zbadany

W ramach projektu Bałtyk I zakończyło się już gromadzenie morskich danych pomiarowych i meteorologicznych, które zbierano podczas ponad rocznego badania intensywności wiatru i fal. To pozwoli określić oczekiwaną produkcję energii przez farmę wiatrową. Zeszłoroczne badania dna morskiego zapewniły także wstępne rozpoznanie warunków geologicznych terenu, istotnych dla procesu projektowania. Badania te zostaną wykorzystane do stworzenia najbardziej efektywnego pod względem produkcji i kosztów rozmieszczenia poszczególnych turbin.

Mamy najwyższej jakości technologie i rozwiązania, które realizujemy w naszych projektach. Bałtyk II i III będą jednymi z pierwszych farm wiatrowych na polskim morzu, a ich uruchomienie planowane jest na 2027 r. Bałtyk I jest najbardziej zaawansowanym projektem fazy drugiej, planowanym do aukcji w 2025 r. – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinoru w Polsce.

Kluczowe kontrakty dla farm Bałtyk II i Bałtyk III

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III będą miały łączną moc 1440 MW. Dla projektów zakontraktowano już dostawców najważniejszych komponentów. Turbiny zapewni Siemens Gamesa Renewable Energy, fundamenty – SIF Netherlands B.V., a infrastrukturę systemów elektrycznych – Hitachi Energy.

Deweloperzy zabezpieczyli już także umowy na zaprojektowanie, produkcję, dostawę i instalację kabli wewnętrznych oraz kabli eksportowych dla obu projektów. Kable wewnętrzne dostarczy i zainstaluje Seaway7, a morskie kable eksportowe – konsorcjum stworzone przez firmy Jan de Nul i Hellenic Cables. Podpisana została także umowa ze spółką DNV, która zajmie się certyfikacją morskich części farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III.

W tym roku mają się rozpocząć prace budowlane w bazie serwisowej w Łebie. Będzie ona centrum logistyczno-operacyjnym odpowiedzialnym za bezpieczne i prawidłowe funkcjonowanie morskich farm wiatrowych przez 30 lat ich eksploatacji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA