REKLAMA
 
REKLAMA

W Ustce powstanie baza serwisowa dla morskiej farmy wiatrowej

W Ustce powstanie baza serwisowa dla morskiej farmy wiatrowej
Fot. Pixabay - Mike

RWE podpisało umowę na dzierżawę terenu, na którym powstanie baza operacyjno-serwisowa dla morskiej farmy wiatrowej F.E.W Baltic II. Budowa bazy ma ruszyć po 2025 r. 

Umowa podpisana przez RWE z Zarządem Portu Morskiego Ustka dotyczy dzierżawy terenu z przeznaczeniem na budowę bazy operacyjno-serwisowej dla realizowanej przez niemiecki koncern morskiej farmy wiatrowej F.E.W Baltic II.

Lukas Prietz, dyrektor projektu F.E.W. Baltic II w RWE wyjaśnił, że w porcie powstanie budynek administracyjno-kontrolny spełniający wymogi międzynarodowego standardu certyfikacji zrównoważonego budownictwa BREEAM.

REKLAMA

Baza serwisowa ma być wykorzystywana do prowadzenia monitoringu i bieżącej obsługi powstającej farmy wiatrowej F.E.W. Baltic II. Umiejscowienie bazy na terenie portu w Ustce pozwoli utworzyć dla lokalnej społeczności nawet 50 nowych miejsc pracy przy obsłudze tej morskiej farmy wiatrowej. Baza będzie funkcjonować przez co najmniej 30 lat.

Przypomnijmy, że morska farma wiatrowa F.E.W Baltic II obejmie instalację o planowanej mocy 350 MW. Powstanie ona na obszarze około 41 km2, na północ od Ustki, w odległości ponad 50 km od brzegu.

Koncern zlokalizuje zaplecze operacyjno-serwisowe dla powstającej farmy wiatrowej przy Nabrzeżu Zachodnim portu w Ustce. Lokalizację tę wybrano z uwagi na to, że istnieje tam infrastruktura portowa, która daje możliwość przeprowadzenia napraw jednostek CTV (crew transfer vessel) do transportu załogi, pobierania paliwa na bieżące potrzeby, a także zapewnia dostęp do zaplecza socjalnego dla pracowników. Kluczowa dla wyboru tej lokalizacji jest także odległość farmy wiatrowej od portu – to zaledwie 50 km od brzegu.

Prace zgodnie z harmonogramem

Jak zapewnia RWE, projekt F.E.W. Baltic II jest realizowany zgodnie ze zrewidowanym w ubiegłym roku harmonogramem, a oddanie farmy do użytku zaplanowano na koniec bieżącej dekady. Farma wiatrowa jest na zaawansowanym etapie prac przygotowawczych, oczekując na dalsze niezbędne decyzje i pozwolenia administracyjne.

W 2021 r. RWE uzyskało decyzję środowiskową dla projektu F.E.W. Baltic II. Była to pierwsza ocena oddziaływania na środowisko dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce wykonana przy zastosowaniu procedury transgranicznej – zgodnie z konwencją z Espoo – z udziałem duńskich i szwedzkich interesariuszy.

REKLAMA

W tym samym roku Urząd Regulacji Energetyki przyznał inwestorowi prawo do pokrycia salda ujemnego ze sprzedaży energii w ramach kontraktu różnicowego podlegającego zatwierdzeniu przez Komisję Europejską.

Niemiecki koncern wybrał wykonawcę stacji elektroenergetycznej dla F.E.W. Baltic II. To firma Atlantique Offshore Energy. Ponadto RWE wybrało UL Solutions na partnera certyfikującego dla inwestycji.

Pod koniec lutego br. Wojewoda Pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji infrastruktury przyłączeniowej dla tego projektu.

Inwestycje RWE

Od momentu wejścia RWE na polski rynek OZE w 2007 r. firma rozwija swoje „zielone portfolio”. Niemiecka grupa podkreśla, że ma w Polsce ugruntowaną pozycję w sektorze lądowej energetyki wiatrowej, a portfel OZE rozbudowuje, inwestując także w projekty farm fotowoltaicznych. Spółka jest jednym z wiodących inwestorów w odnawialne źródła energii w naszym kraju, posiadając około 541 MW mocy zainstalowanej.

Jak podaje RWE, firma jest jednym z liderów rynku odnawialnych źródeł energii na świecie oraz zajmuje drugą pozycję w branży morskiej energetyki wiatrowej. Firma posiada 17 farm wiatrowych zlokalizowanych na obszarach morskich pięciu państw. Do końca obecnej dekady RWE planuje w ramach strategii inwestycyjno-rozwojowej o wartości 50 mld euro brutto potrojenie globalnej mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej z obecnych 2,4 GW do 8 GW.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wywiady