Taka jest wartość inwestycji Orlenu Baltic Power. Morska farma ruszy za rok

Deweloperzy zapewniają, że zgodnie z harmonogramem projektu za rok popłynie prąd z pierwszej morskiej farmy wiatrowej na polskim Bałtyku. To najbardziej zaawansowany projekt offshore w naszym kraju.
Uruchomienie farmy wiatrowej Baltic Power zaplanowano na rok 2026. Orlen i kanadyjski Northland Power, do których należy projekt, doprecyzowują, że będzie to trzeci kwartał przyszłego roku.
Podczas otwarcia pierwszej w Polsce bazy operacyjno-serwisowej dla offshore Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu, wyliczał, że projekt Baltic Power ma wartość nawet 380 mld zł.
– Baza serwisowa jest kluczem do sukcesu budowy Baltic Power, a Pomorze staje się kluczem do przyszłości polskiej energetyki. Setki pracowników każdego dnia prowadzą największe w historii prace instalacyjne na morzu, a kolejni szykują wielomiliardowe inwestycje w sieci przesyłowe i nowe źródła wytwarzania. Wszystko to zapowiedzieliśmy w strategii i dotrzymujemy słowa. Realizujemy największy w historii program inwestycji w polską energetykę, wart nawet 380 mld zł – powiedział Ireneusz Fąfara.
Gotowa baza serwisowa
Uruchomiona w tym tygodniu baza operacyjno-serwisowa dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power jest pierwszym takim obiektem w Polsce. Obejmuje specjalnie wzmocnione nabrzeże serwisowe wyposażone w: dwa dźwigi, miejsce dla statków do transportu załóg (CTV), magazyn wysokiego składowania na niezbędny sprzęt i części zamienne oraz warsztaty i zaplecze techniczne dla załóg serwisowych i techników.
Ponadto na terenie bazy powstało Morskie Centrum Koordynacyjne Baltic Power (MCC), które ma działać w trybie 24/7. Technicy i personel serwisowy mają rozpocząć tam pracę jeszcze w tym roku.
– Baza Baltic Power w Łebie będzie obsługiwać statki serwisowe i wykonywać wszystkie niezbędne czynności dla zapewnienia bezawaryjnego i bezpiecznego funkcjonowania morskiej farmy wiatrowej. Przez najbliższe 30 lat zatrudnienie znajdzie tutaj około 60 techników i specjalistów offshore – przekazał Grzegorz Szabliński, prezes Baltic Power.
Baza w Łebie wspiera prace instalacyjne na morskim placu budowy, który znajduje się około 23 km od wybrzeża, na północ od linii brzegowej Bałtyku, na wysokości Choczewa i Łeby.
Etap budowy
– Aktualnie trwają prace fundamentowe, obejmujące instalację monopali i elementów przejściowych. Instalacja turbin wiatrowych i kabli morskich rozpocznie się w nadchodzących tygodniach – wskazuje Grzegorz Szabliński.
Na farmie wiatrowej wykorzystane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW, które dostarczy duński Vestas (V236-15.0 MW). Gondole do tych turbin produkowane są w fabryce Vestasa w Szczecinie.
Baltic Power ma produkować w skali roku około 4 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu ponad 1,5 mln gospodarstw domowych. Orlen wylicza, że inwestycja pozwoli ograniczyć emisje CO2 o około 2,8 mln ton rocznie w porównaniu do produkcji ze źródeł konwencjonalnych.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
To nie jest ta baza na którą narzekał Fąfara że jest za późno i nie ma sensu obecnie a teraz robimy sobie zdjęcia przy czymś co odziedziczyli po poprzednikach ? Wyszło że nie zaczęli dostarczać jeszcze samych turbin a mamy końcówkę maja.
@szorstki po poprzednikach odziedziczyli kupę długów. A i proponuję ci posmarować się wazeliną podobno jaro tak lubi…..