700 mln z EBI na morskie farmy wiatrowe Polenergii

700 mln z EBI na morskie farmy wiatrowe Polenergii
fot. Pixabay

Wspólne inwestycje Polenergii i norweskiego Equinoru na polskim Bałtyku uzyskały potężne finansowanie z banku europejskiego. W zeszłym tygodniu deweloperzy ogłosili zamknięcie finansowania projektów, wcześniej podjęli ostateczne decyzje inwestycyjne.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przeznaczył 700 mln euro na budowę dwóch morskich farm wiatrowych (MFW) Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Łącznie mają one osiągnąć moc 1,44 GW i zostać w pełni uruchomione w 2028 r.

Projekt morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 realizowany jest u wybrzeży Polski. Instalacje wiatrowe na morzu budowane będą około 30 km od Ustki i Łeby.

REKLAMA

Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to projekty o strategicznym znaczeniu dla polskiej transformacji energetycznej: te dwie farmy wiatrowe będą w stanie zasilić czystą energią aż 2 mln domów. Europejski Bank Inwestycyjny konsekwentnie wspiera rozwój zielonej energii, która jest podstawą konkurencyjności gospodarczej oraz bezpieczeństwa. Przeznaczyliśmy po 350 mln euro na każdą z farm wiatrowych budowanych przez Equinor i Polenergię, co stanowi zdecydowanie największy wkład spośród około 30 zaangażowanych instytucji finansowych – powiedziała prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI.

Ruszy budowa MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3

Polenergia i Equinor w minionym tygodniu poinformowały o podjęciu ostatecznych decyzji inwestycyjnych (FID) dla projektów MFW Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Tym samym inwestycje przechodzą do kolejnego etapu – fazy budowy.

Jednocześnie spółki celowe realizujące projekty – firmy MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III – zamknęły finansowanie inwestycji w formule project finance. W przypadku obu spółek nakłady na budowę morskich farm mają wynieść po około 2,9 mld euro. Umowy finansowania podpisano z konsorcjum około 30 instytucji finansowych, polskich i zagranicznych, wśród których największy wkład wnosi Europejski Bank Inwestycyjny.

Na morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3 składać się będzie 100 turbin wiatrowych Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 15 MW. Inwestycje obejmują też budowę dwóch największych w Polsce morskich stacji elektroenergetycznych (OSS) o mocy 720 MW każda. Pełne uruchomienie instalacji planowane jest na rok 2028.

REKLAMA

Finansowanie EBI

Europejski Bank Inwestycyjny to instytucja Unii Europejskiej powołana do finansowania projektów przyczyniających się do realizacji celów polityki wspólnoty. Udziałowcami banku są państwa członkowskie.

W skład Grupy EBI wchodzi również Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI). Grupa podpisała w 2024 r. umowy nowego finansowania o łącznej wartości blisko 89 mld euro dla ponad 900 projektów. W Polsce zainwestowała 5,7 mld euro, z czego prawie połowę przeznaczono na projekty związane z klimatem i ochroną środowiska, w tym na transformację energetyczną.

To już trzecia znacząca umowa finansowania odnawialnych źródeł energii zawarta przez EBI w Polsce tylko w tym roku, a także trzecia istotna inwestycja w polskie wiatraki na Morzu Bałtyckim w ogóle – poinformowała Teresa Czerwińska.

W roku 2023 EBI współfinansował pierwszą morską farmę wiatrową w Polsce – Baltic Power, budowaną przez Orlen i kanadyjski Northland Power. W 2025 r. natomiast przeznaczył już finansowanie na budowę MFW Baltica 2. To projekt rozwijany na polskim Bałtyku przez PGE i duński Orsted.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.