Holendrzy uruchomili aukcje dla offshore. W tym roku 1,4 GW

Holendrzy uruchomili aukcje dla offshore. W tym roku 1,4 GW
Fot. Siemens

Holandia musi zwiększyć inwestycje, aby zrealizować cel udziału energii odnawialnej w swoim miksie energetycznym na rok 2020. Ponieważ ten kraj ma mocno ograniczone możliwości jeśli chodzi o dostępność gruntów pod inwestycje w OZE, chce zwiększyć produkcję zielonej energii poprzez inwestycje na morzu.

Wczoraj Holendrzy oficjalnie rozpoczęli przyjmowanie wniosków od inwestorów chętnych na budowę na holenderskich wodach terytorialnych morskich farm wiatrowych. W pierwszej kolejności holenderskie władze chcą udostępnić w tym celu dwie lokalizacje – Borssele 1 i Borssele 2 – na których powstaną farmy wiatrowe o łącznej mocy 700 MW. Na ich budowę przewidziano w sumie 344 km2.

Nabór aplikacji zakończy się 12 maja br., a uruchomienie farm wiatrowych Borssele 1 i 2 przewidziano na rok 2019 i 2020. Budowa połączeń kablowych, za którą odpowiada firma Tennet ma się zakończyć w roku 2018.

REKLAMA

Przeprowadzone w tym roku holenderskie aukcje dla offshore mają skutkować przyznaniem licencji i gwarantowanej ceny na zakup zielonej energii z morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1,4 GW.

REKLAMA

Na koniec ubiegłego roku Holandia posiadała 184 morskie turbiny wiatrowe o łącznej mocy 427 MW, co dawało jej niemal 4-procentowy udział w zainstalowanym potencjale offshore w Europie. W sumie moc elektrowni wiatrowych na terenie Holandii – lądowych i morskich – wyniosła na koniec 2015 r. 3,43 GW – o 586 MW więcej niż na koniec roku 2014.

Finalny cel holenderskiego rządu to budowa morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 3,5 GW do roku 2023. Realizując ten plan Holandia dołączy do grona europejskich liderów w zakresie offshore. Największy potencjał morskiej energetyki wiatrowej na koniec ubiegłego roku mieli Brytyjczycy (5,06 GW), Niemcy (3,29 GW), Duńczycy (1,27 GW) i Belgowie (702 MW).

Całkowity potencjał farm wiatrowych na morzu w Europie wzrósł na koniec grudnia 2015 r. do poziomu 11,027 GW. Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (wcześniej EWEA, a obecnie WindEurope) informuje ponadto, że w ubiegłym roku finalne decyzje o realizacji inwestycji podjęto w przypadku morskich projektów o potencjale 3,034 GW. 

gramwzielone.pl