Polski producent wież wiatrowych liczy już tylko na eksport

Polski producent wież wiatrowych liczy już tylko na eksport
GSG Towers press

Należąca do Stoczni Gdańsk spółka GSG Towers produkowała dotąd 150 wież wiatrowych rocznie, z czego znaczna część trafiała na polski rynek. Teraz, po przyjęciu ustawy antywiatrakowej, GSG Towers może szukać popytu już tylko na rynkach zagranicznych, wobec wstrzymania nowych inwestycji w polskim sektorze wiatrowym.

Jak informuje serwis Wyborcza.biz, należąca do Stoczni Gdańsk spółka GSG Towers rozpoczęła produkcję wież wiatrowych w ramach planu restrukturyzacji zaakceptowanego przez Komisję Europejską w roku 2009, stając się w ciągu kilku lat jednym z większych w Europie producentów konstrukcji dla lądowej i morskiej energetyki wiatrowej.

Tylko w ubiegłym roku spółka osiągnęła przychody rzędu 116 mln zł, a udział wież wiatrowych w sprzedaży sięgnął 70 proc.

REKLAMA

Ostatnio spółka GSG Towers zainwestowała 160 mln zł w rozbudowę potencjału produkcji wież wiatrowych, planując zwiększenie rocznej produkcji ze 150 do 300 wież rocznie.  

REKLAMA

Teraz, po wdrożeniu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, która blokuje inwestycje na polskim rynku wiatrowym, GSG Towers straci istotny rynek zbytu.

– Na polski rynek produkowaliśmy znaczne ilości wież. Dziś nie sprzedajemy nic – Wyborcza.biz cytuje Jarosława Łasińskiego, prezesa Stoczni Gdańsk i GSG Towers.

GSG Towers liczy, że tą stratę wypełni zamówieniami zagranicznymi, a w dłuższej perspektywie spółka skorzysta na rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.

red. gramwzielone.pl