Pierwsza elektrownia wiatrowa na Białorusi

Pierwsza elektrownia wiatrowa na Białorusi
Earl Wilkenson, flickr cc-by-2.0

Władze Białorusi przyjęły narodowy plan rozwoju energetyki odnawialnej, a na jej terenie pracę zainaugurowała pierwsza {więcej}elektrownia wiatrowa.

Pierwsza turbina wiatrowa u naszych wschodnich sąsiadów ma powstać w pobliżu Nowogródka. Planowana moc turbiny to 1,5 MW, a roczną produkcję energii szacuje się na 3,8 mln kWh – informuje białoruski portal tut.by.

REKLAMA

Koszt inwestycji oszacowano na 13 mld rubli białoruskich, a zleceniodawcy inwestycji- firma Grodnoenergo – przewidują, że kwota ta zwróci się w ciągu 15 lat.

REKLAMA

Dwa tygodnie temu białoruski rząd przyjął Narodowy Program Rozwoju Miejscowych i Odnawialnych Źródeł Energii na lata 2011-2015. Zakłada się w nim m.in., że potencjał energetyki wiatrowej wzrośnie w ciągu najbliższych lat do 440-460 MW.

Pierwszą elektrownię wiatrową na Białorusi dostarczy chińska firma HEAG. Biorąc pod uwagę obecne stosunki zagraniczne Białorusi, można przypuszczać, że nie będzie to ostatni kontrakt na dostawę instalacji do produkcji zielonej energii dla producentów z Chin.

gr