Ikea kupuje farmy wiatrowe w Polsce

Ikea kupuje farmy wiatrowe w Polsce
Avia Veneficia, flickr cc-by-2.0

Farmy wiatrowe Bukowsko, Łęki Dukielskie i Rymanów zostały kupione przez Ikeę od portugalskiego dewelopera Martifer.

Dwie z wyżej wymienionych farm o łącznej mocy 28 MW – Bukowsko i Łęki Dukielskie – są już w fazie operacyjnej, natomiast trzecia z farm o mocy 26 MW położona w pobliżu Rymanowa jest w trakcie budowy.

Farma wiatrowa Bukowsko jest obsługiwana przez 9 turbin REpower MM92 o mocy 2 MW każda, natomiast farma wiatrowa Łęki Dukielskie składa się z 5 turbin tego samego typu.

REKLAMA

Sprawdź specyfikację turbin REpower MM92 na Gramwzielone.pl w zakładce „Duże elektrownie wiatrowe”.

REKLAMA

– Zakup farm wiatrowych w Polsce stanowi kolejny krok IKEA w stronę realizacjijednego z naszych długofalowych celów środowiskowych, jakim jest pozyskiwanie i korzystanie  wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Wierzymy, że w przyszłości również w Polsce uda nam się wykorzystać generowaną w ten sposób energię do zasilania naszych sklepów. Zrównoważony rozwój oraz podejmowanie działań proekologicznych są integralną częścią naszej strategii i wyrazem naszej wizji, jaką jest tworzenie lepszych warunków życia dla wielu ludzi – przekonuje Walter Kadnar, dyrektor sieci sklepów IKEA w Polsce.

Ikea szacuje, że energia produkowana przez zakupione właśnie farmy wiatrowe pozwoli na 50-procentowe zaspokojenie zapotrzebowania na prąd generowanego przez polskie spółki szwedzkiej grupy.

Zakup trzech farm wiatorowych na Podkarpaciu to pierwsza tak poważna inwestycja Ikei w energetykę odnawialną w Polsce. Szedzka firma interesuje się zieloną energią od dłuższego czasu inwestując m.in. w elektrownie fotowoltaiczne montowane na dachach swoich sklepów, a także przejmując farmy wiatrowe w Europie Zachodniej. W naszym kraju kilka centrów Ikei korzysta z energii generowanej przez kolektory słoneczne i pompy ciepła.

gr