Energia wiatrowa tańsza niż z elektrowni węglowych i gazowych. Gdzie?

Energia wiatrowa tańsza niż z elektrowni węglowych i gazowych. Gdzie?
steve caddy, flickr cc-by-2.0

{więcej}Jak wynika z analiz Bloomberg New Energy Finance, w Australii energia wiatrowa jest już tańsza niż energia produkowana w nowych elektrowniach węglowych czy gazowych. 

– Opinia, że energia odnawiana jest droga, a energia konwencjonalna jest tania nie jest już aktualna – tak podsumowuje wyniki raportu na temat rynku energii w Australii Michael Liebreich z Bloomberga. 

REKLAMA

Jak informuje Bloomberg, koszt produkcji energii na farmach wiatrowych w Australii wynosi około 80 AUD/MWh, podczas gdy koszt energii produkowanej w elektrowni węglowej to około 143 AUD/MWh, a w elektrowni gazowej – 116 AUD/MWh. Wspomniane koszty energii konwencjonalnej, które oszacował Bloomberg, zawierają koszty emisji CO2, ale bez nich energia wiatrowa jest i tak o 14% tańsza niż energia węglowa. 

REKLAMA

Bloomberg informuje ponadto, że od roku 2011 koszty energii wiatrowej zmalały o 10%, a energii słonecznej – o 29%. Wedug analityków Bloomberga, energia produkowana na farmach fotowoltaicznych w Australii powinna być tańsza niż energia węglowa i gazowa napóźniej w roku 2020
gramwzielone.pl