Największe w historii zamówienie na elektrownie wiatrowe

Największe w historii zamówienie na elektrownie wiatrowe
Siemens SWT-2.3-108. Foto: Siemens

{więcej}Siemens wyprodukuje dla amerykańskiego inwestora w sumie 448 elektrowni wiatrowych, każda o mocy 2,3 MW. Kontrakt jest warty ponad 1 mld $. 

Należący do amerykańskiego miliardera Warrena Buffetta koncern energetyczny MidAmerican Energy Holdings zbuduje farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 1,05 GW, które będą produkować energię wystarczającą do zaspokojenia potrzeb ok. 320 tys. gospodarstw domowych. Jak szacuje Bloomberg, koszt elektrowni wiatrowej w przeliczeniu na 1 MW zainstalowanej mocy to ok. 1 mln $, co oznacza, że kontrakt zdobyty przez Siemensa jest warty ponad 1 mld dol. 

To już kolejne zamówienie od MidAmerican, które otrzymał Siemens. W grudniu 2010 r. amerykański deweloper kupił od Siemensa 258 elektrowni wiatrowych, które zainstalowano na farmach wiatrowych w stanie Iowa. 

REKLAMA
REKLAMA

– USA zbliża się do grid parity. Branża potrzebuje skali, a to ogromne zamówienie pozwoli na obniżenie jednostkowych kosztów produkcji energii wiatrowej – powiedział Marcus Tacke, szef wiatrowego działu Siemensa. 

Część komponentów do elektrowni wiatrowych dla MidAmerican Siemens wyprodukuje w swojej amerykańskich fabrykach w Hutchison w stanie Kansas oraz w Fort Madison w stanie Iowa. 

Jak podaje Bloomberg, koszt wyprodukowania 1 MWh energii z węgla to ok. 78,3 $, podczas gdy koszt produkcji energii na lądowych farmach wiatrowych to obecnie ok. 82,61 $/MWh.
gramwzielone.pl