Google inwestuje w kolejną farmę wiatrową

Google inwestuje w kolejną farmę wiatrową
The Logo Smith, flickr cc-by

{więcej}Internetowy potentat kupi za 75 mln dol. udziały w projekcie farmy wiatrowej, której moc wyniesie 182 MW. 

Farma wiatrowa o nazwie Panhandle 2, w którą zainwestuje Google, powstaje w Teksasie, a jej uruchomienie przewidziano na czwarty kwartał tego roku. Wśród udziałowców projektu jest m.in. bank Morgan Stanley. Farma wiatrowa Pandhandle 2 zostanie wyposażona w 79 elektrowni wiatrowych Siemensa, każda o mocy 2 MW. 

Farma wiatrowa Pandhandle to 15. inwestycja Google w projekt OZE w ogóle i druga w Teksasie. W ubiegłym roku Google zainwestował 200 mln dol. w znajdującą się w tym samym stanie farmę wiatrową Spinning Spur o mocy 161 MW, która została oddana do użytku w 2012 r. i która należy do amerykańskiego oddziału francuskiego koncernu energetycznego EDF.  

REKLAMA
REKLAMA

Google inwestuje w energetykę wiatrową także w Europie. Zlokalizowane w Finlandii centrum komputerowe Google będzie kupować energię z farmy wiatrowej o mocy 72 MW, którą na północy Szwecji buduje niemiecka grupa ubezpieczeniowa Allianz. 

Internetowy potentat inwestuje też w fotowoltaikę. W ubiegłym roku zainwestował 103 mln dolarów w zlokalizowany w Kalifornii projekt Imperial Valley Solar 1. Pełne uruchomienie ogromnej farmy fotowoltaicznej Imperial Valley Solar 1, której alternatywna nazwa to Mount Signal Solar, ma nastąpić w tym roku, a jej docelowa moc wyniesie 265,7 MW. 

Łączna moc należących do Google projektów OZE przekracza już 2 GW.

gramwzielone.pl