Dania: już ponad połowa energii z wiatru

Dania: już ponad połowa energii z wiatru
Martin Pettitt, flickr cc-by

{więcej}Po raz pierwszy udział farm wiatrowych w produkcji energii w Danii przekroczył 50%. 

Jak poinformował duński operator energetyczny Energinet.dk, udział energetyki wiatrowej w produkcji energii w Danii wyniósł w 2013 r. 54,8%. Duńska energetyka wiatrowa osiągnęła tym samym cel duńskiego rządu, który zakładał, że produkcja energii z wiatru w duńskim miksie energetycznym przekroczy 50% w roku 2020. 

Najwięcej energii duńskie farmy wiatrowe produkowały w grudniu. Pierwszego dnia tego miesiąca duńskie elektrownie wiatrowe wyprodukowały ilość energii odpowiadającą 136% zapotrzebowania na prąd odnotowanego tego samego dnia. W ostatnim tygodniu grudnia było to średnio ponad 60%. 

REKLAMA
REKLAMA

Na koniec 2012 r. potencjał energetyki wiatrowej w Danii wyniósł 4,16 GW. W ubiegłym roku na wodach należących do Danii oddano do użytku m.in. ogromną farmę wiatrową Anholt, której moc wynosi 400 MW. 

Dania jest globalnym liderem w produkcji energii z wiatru. Chociaż większym nominalnym potencjałem elektrowni wiatrowych (ponad 32 GW) mogą się pochwalić Niemcy, udział „wiatrówki” w ich miksie energetycznym jest o ponad połowę niższy.

W ubiegłym roku rekord produkcji energii z wiatru osiągnął inny z euroepjskich liderów w tym zakresie. Hiszpania w 2013 r. wyprodukowała z wiatru 21% energii, a farmy wiatrowe były największym źródłem energii w tym kraju. Potencjał farm wiatrowych w Hiszpanii przekracza już 23 GW.

gramwzielone.pl