Niemcy zbudują największą farmę wiatrową w Rosji

Niemcy zbudują największą farmę wiatrową w Rosji
Vestas press

{więcej}Niemiecki deweloper Sowitec planuje budowę farmy wiatrowej o mocy 150-200 MW nad Morzemy Białym, w rejonie Archangielska. Jeśli przedsięwzięcie uda się zrealizować, będzie to największa tego typu inwestycja w Rosji. 

Partnerem Sowitec jest lokalny operator energetyczny Mezhregionsoyuzenergo. Obie firmy przeprowadziły już na miejscu planowanej inwestycji pomiary wiatru, z których wynika, że przeciętna prędkość wiatru wynosi tam 7,5 m/s. 

Zanim jednak Sowitec przystąpi do budowy farmy wiatrowej, musi najpierw otrzymać prawo do jej realizacji na podstawie aukcji, której przeprowadzenie rosyjskie władze planują na połowę tego roku. Pierwszą z rosyjskich aukcji dla OZE zrealizowano w październiku 2013 r., a na jej podstawie prawo do realizacji uzyskały projekty wiatrowe o łącznej mocy 110 MW. 

REKLAMA
REKLAMA

Szacuje się, że koszt budowy farmy wiatrowej koło Archangielska wyniesie ok. 16 mld rubli. Jeśli na podstawie tegorocznej aukcji niemiecki deweloper otrzyma prawo do jej realizacji, konstrukcja ogromnej farmy wiatrowej powinna się rozpocząć w przyszłym roku, a uruchomienie elektrowni wiatrowych planuje się na 2016 rok. 

Obecnie całkowita moc zainstalowanych w Rosji farm wiatrowych to zaledwie 17 MW. Szansą na rozwój rosyjskiego rynku wiatrowego jest zatwierdzony w ubiegłym roku przez władze w Moskwie system aukcyjny. Na jego podstawie będą przyznawane kontrakty na budowę odnawialnych źródeł energii, których deweloperzy zaproponują najniższą cenę za sprzedawaną energię. 

gramwzielone.pl