Wyniki kolejnej aukcji dla OZE w Rosji

Wyniki kolejnej aukcji dla OZE w Rosji
Dmitrij Miedwiediew. Foto: PolandMFA, flickr cc-by

{więcej}W wyniku przeprowadzonej w Rosji aukcji dla inwestycji w odnawialne źródła energii licencję na budowę otrzyma 16 projektów wiatrowych. 

Zrealizowana w tym miesiącu aukcja jest już drugą przeprowadzoną przez rosyjskie władze. W wyniku pierwszej aukcji, którą rząd Dmitrija Miedwiediewa przeprowadził w październiku 2013 r., licencje na realizację otrzymało 39 projektów wiatrowych i solarnych, z czego potencjał 399 MW zagospodarują projekty fotowoltaiczne, a 110 MW – projekty wiatrowe. Najwięcej nagrodzonych projektów należy do firmy Avelar Energy będącej częścią holdingu Renova Group, a także do RusEnergoInvest.

Zasady aukcji dla OZE w Rosji stanowią, że można do nich zgłaszać projekty, których minimalny potencjał wynosi 5 MW, a stała cena, którą zaoferują właściciele zwycięskich projektów, jest gwarantowana na 15 lat. 

REKLAMA

W wyniku drugiej aukcji rosyjskie władze przyznały licencje na znacznie większy potencjał elektrowni. Do zagospodarowania był potencjał wiatrowy na poziomie 1,645 GW, a także solarny wynoszący 496 MW. W wyniku styczniowej aukcji licencję na realizację otrzymało 16 projektów wiatrowych, a wśród nich gigantyczny projekt o planowanej mocy 999 MW w rejonie Wołgogradu, którego oddanie do użytku planuje się na 2030 r. 

REKLAMA

Prawo do budowy przyznano też m.in. projektowi o mocy 100 MW, który powstanie w rejonie Astrachania, projektom o mocy 150 MW i 300 MW, których budowę planuje się w Republice Kałmucji i które miałyby powstać do 2025 r., a także dwóm projektom o mocy 300 MW i 500 MW, które powstaną w regionie Murmańska. 

Jeden z nagrodzonych projektów – o mocy 200 MW – ma powstać przy granicy z Polską, w Kaliningradzie. 

Obecnie wkład źródeł wiatrowych i solarnych w rosyjski miks energetyczny to zaledwie 0,8%. Znacznie więcej energii produkują hydroelektrownie, które generują ok. 16% energii elektrycznej produkowanej w Rosji. 

gramwzielone.pl