Koalicja rządząca w Danii rozpadła się przez zamieszanie wokół DONG-a

Koalicja rządząca w Danii rozpadła się przez zamieszanie wokół DONG-a
DONG Energy press

{więcej}Współrządzący w Danii socjaliści z Socjalistycznej Partii Ludowej wyszli z rządowej koalicji na znak protestu przeciwko zakupowi przez amerykański bank Goldman Sachs udziałów w duńskim koncernie energetycznym DONG, który jest obecnie największym deweloperem morskich farm wiatrowych na świecie.

O tym, że finansowy potentat jest zainteresowany zakupem udziałów w duńskim koncernie energetycznym Dong, będącym jednocześnie największym deweloperem morskich farm wiatrowych na świecie, informowaliśmy na Gramwzielone.pl kilka miesięcy temu.

Goldman Sachs wraz z dwoma duńskimi funduszami emerytalnymi zapowiedział wówczas zainwestowanie w duński koncern ok. 11 mld koron duńskich (ok. 2 mld dol.), z czego wartość inwestycji Goldman Sachs miała wynieść 8 mld koron duńskich, dzięki czemu bank inwestycyjny przejąłby 19% udziałów w Dong i byłby reprezentowany w radzie nadzorczej firmy. Z kolei duńskie fundusze emerytalne ATP i PFA dzięki inwestycji miały zyskać odpowiednio 5% i 2% udziałów. 

REKLAMA
REKLAMA

Kilka miesięcy wcześniej fundusz emerytalny PFA wraz ze spółką z branży energetycznej SE kupił lądowe farmy wiatrowe Donga, które są zlokalizowane na terenie Danii i których moc to 196 MW. Wartość transakcji wyniosła 760 mln koron duńskich. 

W tym tygodniu sprawa zakupu udziałów w DONG przez amerykańskiego potentata finansowego wróciła po tym jak transakcję zatwierdził duński parlament. Sprawa wejścia Goldman Sachs do DONG-a podzieliła duńską opinię publiczną i polityków, a na znak sprzeciwu wobec inwestycji Goldman Sachs w duński koncern energetyczny z koalicji rządowej wystąpiła Socjalistyczna Paria Ludowa. 

gramwzielone.pl