KE zatwierdziła wsparcie unijne dla farmy wiatrowej Pelplin

KE zatwierdziła wsparcie unijne dla farmy wiatrowej Pelplin
EDP press

{więcej}Komisja Europejska wydała decyzję potwierdzającą wsparcie unijne dla budowy farmy wiatrowej o mocy 48 MW w gminie Pelplin. Wartość inwestycji to 280 mln zł, z czego 40 mln zł pochodziło z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Farma wiatrowa została zlokalizowana 50 km na południe od Gdańska w gminie Pelplin. Farma o łącznej mocy 48 MW składa się z 24 elektrowni wiatrowych Gamesa G90, każda o mocy 2 MW. Szacuje się, że w ciągu roku wszystkie wiatraki wyprodukują prawie 110 GWh netto energii elektrycznej.

Właścicielem farmy jest spółka PGE Energia Odnawialna. Stała się ona 100-procentowym udziałowcem farmy wiatrowej Pelplin po zakupie spółki celowej Pelplin Sp. z o.o. od hiszpańskiej spółki Gamesa Energia S.A.U. 

REKLAMA
REKLAMA

PGE Energia Odnawialna w swoim portfolio posiadała dotychczas jedną farmę wiatrową Kamieńsk o mocy 30 MW, a obecnie jest na etapie dewelopmentu kilkunastu projektów wiatrowych zlokalizowanych na terenach województw pomorskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, podlaskiego, lubelskiego, łódzkiego i podkarpackiego. W sumie do 2015 roku PGE EO chce dysponować farmami wiatrowymi o mocy 1000 MW. PGE będzie rozwijać także projekty na morzu. Potencjał offshore PGE EO do 2025 roku ma wynieść 2 GW.

Potwierdzenie przez Komisję Europejską dofinansowania unijnego dla farmy wiatrowej Pelpin jest czwartą decyzją Brukseli w tej sprawie dla dużych projektów polegających na wytwarzaniu energii elektrycznej z wiatru w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

gramwzielone.pl