Estonia zbuduje morskie farmy wiatrowe

Estonia zbuduje morskie farmy wiatrowe
Johnny boy+ flickr cc-by-2.0

{więcej}Estonia na początku swoich inwestycji w morską energetykę wiatrową ma imponujące plany postawienia dwóch farm wiatrowych do 2015 roku o łącznej mocy 1500 MW.

– Uważamy, że Morze Bałtyckie bardziej nadaje się do rozwijania energetyki wiatrowej, niż na przykład Morze Północne czy Ocean Atlantycki. Wszystkie trzy nadbałtyckie państwa (Litwa, Łotwa i Estonia – red.) mają dobry dostęp do morza, ale Estonia posiada najlepsze warunki wiatrowe – powiedział Siimo Paisto szef ds. rozwoju i ekspansji w norwesko – estońskiej spółce JSC Nelja Energia.

Jak do tej pory Estonia zainwestowała 545 mln USD w lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 250 MW. Czyni to ten mały nadbałtycki kraj niekwestionowanym liderem w rozwoju odnawialnych źródeł energii w regionie.

REKLAMA

Instytut Meteorologii szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali szacuje, że koszty budowy infrastruktury wiatrowej na Morzu Bałtyckim mogą być niższe o 1,4 mln USD niż na Morzu Północnym. Siła wiatru na estońskim wybrzeżu wynosi 9,01-9,25 m/s i jest powyżej średniej dla tego regionu. Firma Nelja Energia chce skorzystać z tych zasobów.

REKLAMA

Obecnie trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy farmy wiatrowej u wybrzeża estońskiej wyspy Hiiumaa o mocy do 1000 MW. Ocena oddziaływania na środowisko postępuje stopniowo, a inwestor zamierza uzyskać wszelkie niezbędne pozwolenia w połowie 2014. Budowa miałaby się rozpocząć jeszcze z końcem bieżącego lub początkiem 2015 roku. Roczny uzysk energii elektrycznej generowany z farmy ma wynieść 2,3 do 3,8 TWh. W przyszłości planowana jest budowa kolejnych 500 MW wzdłuż estońskiego wybrzeża.

Produkcja energii wiatrowej w Estonii wzrosła o 23% w 2012 r. i około 20% w 2013 r. Jak informuje estoński administrator systemu energetycznego Elering, kwota rządowych dotacji do produkcji energii elektrycznej dla energetyki wiatrowej w 2013 roku była większa niż przewidywały prognozy. Chociaż rząd estoński na 2014 r. ustalił dopłaty gwarantowane do energetyki wiatrowej na poziomie 1,1 USD za KWh, w porównaniu do 1,2 USD w 2013 r. i 1,31 USD w 2012, nastroje estońskich deweloperów pozostają nadal bardzo optymistyczne.

Tymczasem w sąsiedniej Litwie pomimo dużego potencjału, rozwój morskiej energetyki wiatrowej utknął w miejscu. Natomiast eksperci szacują jej potencjał wiatrowy na 7000 MW. – W obliczu obaw środowiskowych i przeciążenia sieci energetycznej Litwy Zachodniej nadal nie ma regulacji prawnych dotyczących rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Silne lobbowanie przeciwko inwestycjom w farmy wiatrowe również nie pozostaje bez wpływu na rozwój litewskiej branży wiatrowej. Szybki rozwój energetyki wiatrowej w Estonii należy w dużej mierze przypisać Finlandii, północnego sąsiada Estonii, który mocno wpływał na estońskich polityków – powiedział Aleksandras Paulauskas, szef Stowarzyszenia Wind Power Developer na Litwie.

– Niemniej jednak wraz z przyjęciem Narodowej Strategii Energetycznej Litwy i poprawek do planowania przestrzennego i rozwoju odnawialnych źródeł energii wierzę, że morskie elektrownie wiatrowe będą wkrótce powstawać również na Litwie. Szczególnie biorąc pod uwagę, że już teraz są deweloperzy gotowi podjąć się ich realizacji – dodał Paulauskas.

gramwzielone.pl