Czechy. Tylko 8 MW nowych mocy w 2013 r.

Czechy. Tylko 8 MW nowych mocy w 2013 r.
danishwindindustryassociation/ flickr cc-by-nc-2.0

{więcej}Energetyka wiatrowa w Czechach praktycznie się nie rozwija. W zeszłym roku do czeskich sieci energetycznych przyłączono zaledwie 8 MW nowych elektrowni wiatrowych. 

Po przyłączeniu 8 MW turbin w 2013 r. na koniec tego roku całkowity potencjał farm wiatrowych w Czechach wzrósł do 268 MW. Dla porównania, potencjał farm wiatrowych w Polsce przekracza już ponad 3,3 GW, a w Niemczech – ponad 33 GW. 

Jak komentuje przedstawiciel czeskiego sektora wiatrowego, Michal Janecek z czeskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej CSVE „najtańsze źródło odnawialne jest w zapaści”. CSVE podkreśla, że w przeciwieństwie do innych państw europejskich, które wspierają rozwój energetyki wiatrowej i innych źródeł odnawialnych, Czechy wspierają rozwój energetyki węglowej i jądrowej. 

REKLAMA
REKLAMA

Do zwiększania potencjału energetyki wiatrowej w Czechach nie przyczynia się działalność bardzo aktywnego na rynkach wiatrowych Europy Środkowo-Wschodniej czeskiego koncernu energetycznego CEZ, który zbudował m.in. największą farmę wiatrową w Europie. Projekt uruchomiony prze CEZ w Rumunii liczy ponad 600 MW.

CEZ zapowiada także aktywną działalność na polskim rynku wiatrowym. Jeszcze do niedawna Czesi planowali budowę w naszym kraju parku wiatrowego o łącznej mocy kilkuset megawatów, ale obecnie czekają na rozstrzygnięcia dotyczące przyszłego polskiego systemu wsparcia dla OZE. 

gramwzielone.pl